Dostatnost domaće proizvodnje plina je 20 do 25 posto, a za nekoliko godina, kada počnemo iskorištavati nova nalazišta, proizvodnja će pokriti polovicu naših potreba. Osim toga, gradi se novo skladište plina, povećava se kapacitet LNG terminala i kapacitet transportnih sustava prema Sloveniji, Austriji i Mađarskoj. Sve to osigurava hrvatskim potrošačima sigurnu opskrbu i stabilnu cijenu plina, rečeno je na Plinarskom forumu u Zagrebu.
Plin se globalno troši i proizvodi više nego ikada, tako da se potpuno zadovoljavaju sve potrošačke potrebe, ističe predsjednik Uprave Agencije za ugljikovodike Marijan Krpan za Hrvatski radio.
“Aktivnosti istraživanja plina na globalnoj razini dovode i dalje do velikih otkrića i plin je sasvim sigurno budućnost jer se njegove rezerve procjenjuju na više od 200 godina”, dodao je Krpan.
Što se tiče Hrvatske, do prije petnaestak godina gotovo da nismo ni trebali uvoziti plin – imali smo ga za više od 90 posto svojih potreba. Danas trošimo 2500 – 2800 milijuna kubnih metara plina na godinu, a proizvodnja nam pada. Zato je Agencija za ugljikovodike 2016. organizirala natječaje za istraživanje i proizvodnju plina na kopnenim područjima u Panonskom bazenu. Na temelju tih istraživanja na tri bloka otkrivena je znatna količina plina.
No, problem je distribucija plina, jer od početka plinske krize za nadzor i održavanje cjevovoda nedostaje novca, upozorava predsjednik Udruženja opskrbljivača i distributera plinom pri Hrvatskoj gospodarskoj komori Srećko Ezgeta: “Govorimo o rekonstrukciji dotrajalih čeličnih plinovoda i priključaka, čije propuštanje može dovesti do ozbiljnih ugroza, da ne kažem da bi moglo doći do eksplozije neke kuće koja čak ni ne mora biti priključena na plin”.
Da bi se osigurao novac za sigurnu distribuciju, plin bi trebao poskupjeti: “To ulaganje u sigurnost svodi se na to da će plin poskupjeti ljeti za pripremu tople vode za nekih 20 eurocenti mjesečno, ili zimi, kada su računi oko 100 eura, za otprilike dva eura”, kaže Ezgeta.
Predsjednik Hrvatske stručne udruge za plin Dalibor Pudić ističe važnost LNG terminala, koji omogućuje dostavu plina iz svih krajeva svijeta, a to je, kaže “garancija konkurentne cijene, da možete reći: ‘Nabavio sam proizvod po najboljim mogućim tržišnim uvjetima'”.
Pudić dodaje kako bi trebalo ubrzati realizaciju eksploatacije novih nalazišta plina. Naime, zbog administrativnih i birokratskih prepreka taj proces traje pet godina.