Open House Zagreb 2024.: Razotkrivanje arhitektonskih blaga grada

Od 18. - 20. listopada očekuje nas i drugo izdanje festivala Open House Zagreb koji je prošle jeseni oduševio i struku i publiku

90
Open house Zagreb 2024. - Kuća Kalina; foto Marko Ercegović
Kuća Kalina; foto Marko Ercegović

Drugi Festival Open House Zagreb (OHZ) održat će se od petka, 18. listopada, do nedjelje, 20. listopada.

“Ono što se izdvojilo u pozitivnoj procjeni njegovih učinaka jest da je Festival Open House Zagreb uspio potaknuti građane na razmišljanje o vrijednostima grada i njihovoj ulozi u njegovom stvaranju. Time je načinjen iskorak u razumijevanju arhitekture i izvan struke što kod nas nije slučaj”, izjavila je na konferenciji za medije kreativna ravnateljica Festivala Dubravka Vrgoč.

Oduševljenje struke i građana festivalom Open House Zagreb

“Struka se pokazala iznimno zainteresirana za ovu manifestaciju uslijed potrebe da formira arhitektonsko nasljeđe. Vjerujem da će uvijek biti objekata vrijednih pažnje”, istaknuo je dekan Arhitektonskog fakulteta u Zagrebu i predstavnik Savjetodavnog odbora OHZ-a Bojan Baletić.

Na predstavljanju programa u Hrvatskom prirodoslovnom muzeju, uz Vrgoč i Baletića, prisustvovali su profesorica emeritus na Arhitektonskom fakultetu u Zagrebu Hildegard Auf-Franić, viša kustosica Hrvatskog prirodoslovnog muzeja Iva Mihoci, izvršna ravnateljica OHZ-a Tomislava Blatnik i član Uprave Međunarodne zračne luke Zagreb David Gabelica.

“Nakon velikog uspjeha prvog, veselje je bilo pripremati drugo izdanje festivala Open House Zagreb”, kazala je Tomislava Blatnik. Dodala je kako se radi se o velikom projektu i pripremi koja je trajala od završetka prošlogodišnjeg festivala. Istaknula je posebne zasluge stručnog žirija čije je znanje “pretočeno” u program Festivala. Članovi žirija bili su Zrinka Barišić Marenić, Jelena Skorup Juračić, Ivana Haničar Buljan, Ivana Borovnjak, Senka Dombi, Dubravka Vrgoč i Tonči Žarnić.

Druga festivalska sezona koncipirana je oko tri tematske cjeline.

Revitalizacija arhitektonskog nasljeđa

Prva cjelina Revitalizacija arhitektonskog nasljeđa” nametnula se realnom situacijom obnove zagrebačkih javnih i osobnih prostora, institucija i privatnih zgrada oštećenih tijekom dva potresa 2020.

Zamišljeno je da se kroz nju upozna građane sa specifičnim procesom obnove većinom baštinskih zgrada te u pojedinom primjerima i s obnovama koje nisu povezane s potresom.

Open house Zagreb 2024. - Stan Viktora Kovačića; foto Marko Ercegović
Stan Viktora Kovačića; foto Marko Ercegović

Posjetitelji će uz stručno vodstvo moći razgledati: Umjetnički paviljon, Trg Kralja Tomislava 22; Kuću Kallina, Gundulićeva 20; Stambeno-poslovnu zgradu Radovan, Masarykova 22; Peti kupe, Trnjanska cesta 5; Kompleks Instituta Ruđer Bošković, Bijenička cesta 54; Gimnaziju Tituša Brezovačkog, Jurja Habdelića 1; Samostan sestara milosrdnica s crkvom sv. Vinka Paulskog, Frankopanska 17; Osnovnu školu dr. Ivan Merz, Račkoga 4; Dvije stambene zgrade u Padovčevoj 8; Dječji vrtić Vjeverica, Ksaverska cesta 14; Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Trg Marka Marulića 19; Eurotower, Ul. Ivana Lučića 2a; Zgradu Radničkog sveučilišta “Moše Pijade”, Ul. Grada Vukovara 68; Fakultet političkih znanosti, Lepušićeva ulica 6; Rekonstrukciju i nadogradnju poslovno-stambene građevine u Petrovoj ulici 140; Stambeno-poslovnu zgradu u Bakačevoj 3 (Ex kuća Wasserthall); Zgradu Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, Rockefellerova 2; Hrvatski prirodoslovni muzej, Demetrova ulica 1; Višestambenu zgradu u Zorkovačkoj 2-4; Sabornu Crkvu Preobraženja Gospodnjeg, Preobraženska ul. 4; Zeleni paviljon – studentski restoran, Agronomski fakultet, Svetošimunska cesta 25 i Multifunkcionalni prostor Kontejner, Odranska 1/1.

Viktor Kovačić

Tema “Viktor Kovačić” veže se uz dvije važne obljetnice: 150 godina od rođenja i 100 godina od smrti velikana hrvatske arhitekte koji je proglašen i ocem moderne hrvatske arhitekture. Svi će zainteresirani posjetitelji uz stručno vodstvo moći razgledati: Palaču Zagrebačke burze za robu i vrednote, Trg hrvatskih velikana 3; Crkvu sv. Blaža, Prilaz Gjure Deželića 64; Stambenu zgradu Oršić-Divković – stan Viktora Kovačića, Masarykova ul. 21; Jezuitski trg; Kuću Frank, Hebrangova 33/Mažuranićev trg 1; Kuću Slavex i Svačićev trg, Svačićev Trg 13 i Rokov perivoj.

Urbane cjeline

Tema “Urbane cjeline” predstavit će neke od dijelova grada koji izazivaju veliku pažnju građana: Cvjetno naselje; Grad mladih, Aleja hrvatske mladeži 19; Stambeni blok zagrebačke nadbiskupije – “Mali Vatikan”; Voćarsko naselje; Naselje Istrana i invalida; Spomen park Dotrščina; Ulicu Grada Vukovara; Zapruđe i Dežmanov prolaz.

Open house Zagreb 2024. - Zeleni paviljon; foto Marko Ercegović
Zeleni paviljon; foto Marko Ercegović

“Želja nam je i ove godine tijekom nekoliko dana razotkriti naš grad iz onih vizura koje još nisu viđene niti su bile prepoznate u svakodnevnim itinererima naših građana”, naglasila je Vrgoč.

Open House Zagreb specifičan po velikom broju volontera

U sklopu Festivala organizirat će se i tema pod nazivom “Susret s arhitektom” u sklopu koje će biti organizirani razgovori s arhitektima Hildegard Auf-Franić, Brankom Silađinom i Milanom Šosteričem.

Ovaj je festival specifičan i po velikom odazivu volontera, uglavnom studenata koji koriste priliku za stjecanje novih znanja. Volonteri dolaze iz cijele Hrvatske, Slovenije, BiH, a jedna volonterka je i iz Švicarske.

Projekt se organizira u partnerstvu s Turističkom zajednicom grada Zagreba, a prijave na posjet su obavezne preko internetske stranice Festivala.