Strabag odabran za izvođača radova na obnovi stadiona u Kranjčevićevoj

Predviđeni rok izgradnje stadiona je 20 mjeseci od trenutka uvođenja izvođača u posao. U Gradu Zagreba nadaju se da bi radovi mogli započeti već sljedećeg mjeseca, ali to ovisi o tome hoće li biti žalbi na odluku

43
stadion u Kranjčevićevoj gradi Strabag
Stadion će sa sve četiri strane biti zatvoren kako bi s njega u okruženje dopiralo što manje buke, a na Kranjčevićevoj ulici će se formirati novi gradski trg [Izvor: Grad Zagreb]

Tvrtka Strabag odabrana je za izvođača radova na rekonstrukciji stadiona u Kranjčevićevoj ulici u Zagrebu.

Grad Zagreb zaprimio je četiri ponude, a stručno povjerenstvo procijenilo je da je Strabag ponudio najpovoljnije uvjete.

Osim Strabaga ponude su poslali Kamgrad, Texo Molior te zajednica ponuditelja ING-GRAD i Tehnika. Procijenjena vrijednost radova u procesu javne nabave iznosila je 35 milijuna eura bez PDV-a.

Strabag je poslao ponudu na iznos 37,87 milijuna eura bez PDV-a, Kamgrad na 39,64 milijuna eura bez PDV-a, Texo Molior ponudio je da će radove obaviti za 42,17 milijuna eura bez PDV-a, a ING-GRAD i Tehnika za 41,67 milijuna eura bez PDV-a.

Strabagova ponuda najpovoljnija

U odluci o odabiru navodi se da je Strabagova ponuda u potpunosti sukladna uvjetima i zahtjevima propisanim dokumentacijom o nabavi, te da je po kriteriju ekonomski najpovoljnije ponude dobila maksimalni broj bodova.

Predviđeni rok izgradnje stadiona je 20 mjeseci od trenutka uvođenja izvođača u posao. U Gradu Zagreba nadaju se da bi radovi mogli započeti već sljedećeg mjeseca, ali to ovisi o tome hoće li biti žalbi na odluku o izboru izvođača radova. Žalbe se mogu podnijeti u roku od deset dana.

Optimistična očekivanja su da bi stadion mogao biti završen do kraja 2026. godine.

Završetak obnove stadiona u Kranjčevićevoj preduvjet za početak radova na stadionu u Maksimiru. Nogometni klub Dinamo i nogometna reprezentacija igrali bi u Kranjčevićevoj dok se na završi novi stadion u Maksimiru, a to bi trebalo biti 2029. Radovi će se financirati iz gradskog proračuna.

Detalji projekta rekonstrukcije

Glavni i izvedbeni projekt obnove stadiona u Kranjčevićevoj izradila je tvrtka Sirrah projekt, koja je projektirala i stadion u Osijeku. Stadion sada ima kapacitet oko 5.000 mjesta, a rekonstrukcijom će dobiti četiri natkrivene, međusobno nepovezane tribine čiji bi ukupni kapacitet bio nešto veći od 11.000 mjesta.

Obnovljen će biti i glavni teren, u dimenzijama 105×68 metara, što zadovoljava domaće i međunarodne kriterije za licenciranje stadiona, odnosno četvrtu kategoriju UEFA-e kako bi se na njemu mogle igrati međunarodne utakmice.

Ispod istočne tribine bit će parkiralište, a ispod ostalih tribina ugostiteljski objekti i prodajna mjesta za ulaznice. Na krovu će biti postavljeni solarni paneli.

Hrvatske željeznice trebale bi u Ulici grada Vukovara izgraditi željezničku stanicu koja bi olakšala pristup stadionu.