Unatrag posljednjih pet godina zaposlenici prijavljuju sve manju izloženost stresu na poslu, istaknula je Tanja Pureta, direktorica poduzeća Ramiro, na konferenciji „Quiet quitting i angažiranost zaposlenika“ koja je održana 13. ožujka u Zagrebu, u hotelu Westin.
Konferenciju „Quiet quitting i angažiranost zaposlenika“ organizirali su tvrtka Ramiro, koja se bavi savjetovanjem vezanim za razvoj poduzeća i upravljanje ljudskim resursima, Hrvatska udruga poslodavaca i Maistra Hospitality Group. Konferencija je okupila gotovo 200 stručnjaka za upravljanje ljudskim resursima i menadžera iz različitih sektora.
Poduzeće Ramiro ponovilo je ujesen 2024. ispitivanje iz 2017. o povezanosti stilova rukovođenja i uspjeha hrvatskih poduzeća. Rezultati ispitivanja, istakla je u svom izlaganju Tanja Pureta, nisu iznenađenje za ikoga tko je uključen u upravljanje poduzećem ili ljudskim resursima: oni pokazuju da je uspjeh poduzeća povezan sa stilovima rukovođenja, kao i angažiranošću zaposlenika. Kako bi povećale angažiranost, organizacije su se dominantno usmjerile na otklanjanje nezadovoljstva zaposlenika, u prvom redu kroz smanjivanje stresora.
Da bi se povećala angažiranost zaposlenika nije dovoljno samo povećati njihovo zadovoljstvo. U prvom redu treba naučiti menadžment stilovima vođenja koji potiču angažiranost te ih usmjeriti da se bave vođenjem ljudi, a ne operativnim zadacima koje bi trebali obavljati članovi njihovih timova
S obzirom na smanjen broj prijava zaposlenika zbog izloženosti stresu na poslu i na svjetskoj i na europskoj razini u posljednjih nekoliko godina, moglo bi se reći da su poslodavci uspjeli smanjiti nezadovoljstvo zaposlenika. Ali očekivanja poslodavaca da će zadovoljavanjem potreba radnika i smanjenjem stresa potaknuti angažiranosti radnika nije se ispunilo: angažiranost zaposlenika u Europi manja je nego ikad, te je očito da za povećanje angažiranosti nije dovoljno samo povećati zadovoljstvo. U prvom redu treba naučiti menadžment stilovima vođenja koji potiču angažiranost te ih usmjeriti da se bave vođenjem ljudi, a ne operativnim zadacima koje bi trebali obavljati članovi njihovih timova.
Viša angažiranost je, osim s uspjehom poduzeća, značajno povezana i s boljom psihološkom otpornošću pojedinaca i organizacija, pa je potrebno promijeniti uvriježeni stav da je angažiranost štetna za zdravlje i potaknuti menadžment da ju aktivno promovira.
Nakon predavanja održana je panel diskusija koju je vodio dr. sc. Igor Pureta, član Uprave Ramira, a sudjelovali su prof. dr. sc. Zvonimir Galić s Filozofskog fakulteta u Zagrebu, Ivan Paić, članauprave Končara, Mislav Vučić, izvršni direktor Jadran galenskog laboratorija. i Nina Išek Međugorac, izvršne direktorice Val grupa komunikacija. Oni su okupljenima govorili o strategijama koje primjenjuju u svojim organizacijama za smanjenje negativnog utjecaja „quiet quittinga“ i promociju pozitivne organizacijske kulture usmjerene na razvoj angažiranosti zaposlenika.
Konferencija je potvrdila koliko je ova tema je važna u poslovnom okruženju gdje je angažiranost zaposlenika ključni faktor uspješnosti. Važnost razumijevanja i rješavanja problema koji se vezuju za „quiet quitting“ nužna je kako bi se unaprijedila produktivnost i zadovoljstvo zaposlenika te tako utjecalo na održivi razvoj poduzeća.