Plaćanje beskontaktnom kreditnom ili debitnom karticom, ili mobitelom u kojem je instaliran digitalni novčanik s podacima o kartici, najbrža je i najsigurnija metoda plaćanja.
Beskontaktna kreditna ili debitna kartica ima u sebi čip s ugrađenom NFC (Near-Field Communication) ili RFID (Radio Frequency IDentification) tehnologijom bežične komunikacije, koji joj omogućava izvedbu transakcije jednostavnim približavanjem (na centimetar ili dva) čitaču koji se nalazi uz blagajnu u dućanu ili u prijenosnom POS uređaju u kafićima ili restoranima. Takve bežične transakcije su i dodatno šifrirane pa tako i snažnije zaštićene, a odvijaju se u nekoliko sekundi tijekom kojih se čeka odobrenje, to jest, signal da je uplata prošla.
Tijekom transakcije beskontaktnom karticom najčešće ne treba upisivati PIN broj – osim prvi put, u procesu aktivacije beskontaktne kartice i u transakcijama iznad određenog, unaprijed definiranog iznosa (najčešće je riječ o 40-50 eura). Beskontaktna kartica je i dodatno označena simbolom koji se sastoji od četiri zakrivljene linije, koji se nalazi na njenom prednjem ili stražnjem dijelu.
Digitalni novčanici
Drugi način beskontaktnog plaćanja izvodi se putem pametnih telefona koji imaju ugrađenu aplikaciju digitalni novčanik i mogućnost već spomenute kratkodometne (NFC ili RFID) bežične komunikacije. Riječ je o aplikacijama koje omogućuju izvedbu financijskih transakcija na internetu i u raznim trgovinama, putem mobitela ili računala, a mogu se koristiti i za podizanje gotovine s bankomata te prebacivanje novca u druge digitalna novčanike. Ta tehnologija počela se razvijati početkom ovog stoljeća, a njen razvoj ubrzan je nakon pandemije, u posljednjih nekoliko godina.
Digitalni novčanici omogućavaju brži i sigurniji način obavljanja financijskih transakcija jer uklanjaju potrebu za manualnim unosom podataka, biometrijski su zaštićeni (otisak prsta, prepoznavanje lica), čuvaju zapise o svim transakcijama, a proizvođači aplikacija za digitalne novčanike nude i razne programe nagrađivanja odanosti. Softver digitalnog novčanika generira i elektronički račun za svaku obavljenu transakciju, što korisnicima omogućava bolje upravljanje financijama te jednostavnije knjigovodstvo ako je riječ o poslovnim troškovima.
Aplikacija – digitalnih novčanika, ima sve više, možemo reći da se jedna takva aplikacija pojavljuje svakoga tjedna, a najpoznatiji digitalni novčanici su aplikacije kao što su GooglePay, SamsungPay, ApplePay, PayPal, Revolut, KeksPay, AirCash, itd.
Kao što smo već naglasili, sve aplikacije za digitalne novčanike imaju visok stupanj ugrađene kibernetičke zaštite koja se može dodatno ojačati dodatnim postupkom autentifikacije i-ili primjenom VPN-a, vlastite privatne virtualne mreže koja korisnika dodatno zakriva na internetu i tako pojačava sigurnost transakcija.
Treći tekst iz serijala #SigurnaKupovinaKarticama