Otpad iz jame Sovjak kod Viškova trebao bi se početi vaditi ove jeseni, odgovorili su iz Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost koji je nositelj projekta sanacije, piše Novi list.
O sanaciji jame Sovjak pisao je i portal točkanai.hr. Riječ je o jednom od najvažnijih, najsloženijih i financijskih najzahtjevnijih projekata u području zaštite okoliša u Hrvatskoj. Ukupna vrijednost sanacije iznosi oko 52 milijuna eura: 85 posto potrebnih sredstava osigurano je iz fondova Europske unije, a 15 posto iz Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.
Jama Sovjak je krška vrtača duboka tridesetak metara i promjera oko devedeset metara u koju se otpad bacao od pedesetih do devedesetih godina prošlog stoljeća. Procjenjuje se da je u jamu bačeno oko 250 tisuća kubnih metara raznog otpada: oko 110 tisuća kubika kiselog mulja iz rafinerije nafte, acetilenskog mulja iz brodogradilišta, otpadnog katrana iz koksare, otpadnih ulja iz brodogradilišta i drugog otpada. Količina otpada u jami smanjila se usred kemijskih reakcija i drugih faktora, pa se prema posljednjim podacima iz 2014. procjenjuje da je u jami oko 150 tisuća kubika otpada.
Sanacija se provodi u dvije faze. Prva faza obuhvaća uređenje prometno-manipulativne površine i radne zone za smještaj privremenih građevina i opreme za provedbu sanacije, a druga faza vađenje otpada iz jame. Očekivalo se da će radovi početi u siječnju ove godine, ali izvođač je zbog optimizacije radova zatražio od Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine Izmjenu i dopunu građevinske dozvole za pripremu prve etape sanacije, piše u Novom listu novinar Jakov Krševnik.
Izmjene se odnose na promjenu pozicije gradilišnih kontejnera i elektropriključka, povećanje dimenzije vage te nabavu odnosno zamjenu dijela opreme kod crpki koje su dio uređaja za obradu otpadnih voda i uređaja za obradu otpada, tumače iz Fonda.
Sanaciju izvodi zajednica ponuditelja u kojoj su varaždinska tvrtka GK Grupa, d.o.o., slovenski EKOMO d.o.o. te IVICOM Consulting iz Zagreba.
Plan sanacije predviđa uklanjanje gornjih slojeva opasnog otpada iz jame do tvrdog katrana. Uklonjeni otpad trebao bi se odvesti na spaljivanje u inozemstvo. Tvrdi katran ostat će na dnu jame kao nepropusna barijera, a jama će biti ispunjena inertnim materijalom, drenažnim i rekultivirajućim slojem te će biti postavljen sustav odvodnje oborinskih voda. Iznad jame će se urediti zelena površina. Radovi bi trebali biti završeni sredinom 2026.
Radovi se izvode u neposrednj blizini kuća pa se provode stroge mjere zaštite kako bi se minimizirao utjecaj sanacije na lokalno stanovništvo.