Reputacija, reputacija, reputacija. Riječ je to koju danas koristimo često na iznimno konkurentnom tržištu, a koja više od svega kolerira s brendom. U svojoj biti reputacija brenda pokazuje se ključnom u određivanju uspjeha poslovanja.

Bez obzira na dva pola jedne riječi – pozitivna i negativna koja može po puno razina biti razorna, mi ćemo se usredotočiti na pozitivnu, jaku reputaciju koja privlači, potiče, jamči…
Razumijevanje reputacije danas je za brend iznimno važno jer u modernom poslovnom okruženju bez toga nema napretka, složit će se mnogi.

A jedan od najvećih hrvatskih stručnjaka o brendiranju i brend komuniciranju, dr. Božo Skoko, naglašava kako se države već stoljećima bore za globalnu medijsku pozornost (još početkom prošlog stoljeća države su angažirale agencije za odnose s javnošću kako bi im njegovale imidž), a danas im je sve postalo jednostavnije i dostupnije. No, uz jeftinije i dostupnije platforme i kanale, povećao se i broj konkurenata koji teže uvjeravanju istih ili sličnih javnosti, pa se time teže izboriti za globalnu pozornost, a učinkovitija će biti ona komunikacija koja je kredibilnija, inovativnija, pravovremena… Granice javne diplomacije i međunarodnih odnosa s javnošću u suvremenom okruženju blijede. Osim njihove međuovisnosti dolazi i do konvergencije među njima, ističe dr. Skoko.

Reputacija brenda važnija je nego ikad

Da, u današnjem digitalnom dobu, reputacija brenda postala je važnija nego ikad. No, tu se krije i niz opasnosti jer uz širenje društvenih mreža i online platformi za recenzije, potrošači sad imaju ogromnu moć podijeliti svoja iskustva i mišljenja o brendovima, robnim markama s globalnom publikom.

Postajemo svjesni da upravljati reputacijom postaje strateška grana, jer jedna negativna recenzija ili objava na društvenim mrežama, na koju se ‘zakači’ velik broj ne samo istomišljenika, nego i negativnošću vođenih pojedinaca (u nekim slučajevima i organiziranih upravo za to), može brzo ocrniti, pokušati poljuljati ugled brenda, s dalekosežnim posljedicama ne samo za sadašnje, već i za potencijalne kupce.

S druge strane, pozitivna reputacija može ojačati lojalnost kupaca i privući nove kupce. Potrošači vjeruju preporukama, posebno osoba koje znaju ili pak osoba čiji je i osobni brend takav da im mogu vjerovati. Dodatno, iskustvo iz prve ruke s društvenim mrežama i svjedočanstvima dobilo je iznimnu snagu u ‘borbi’ brendova. Ujedno, jača, jaka, snažna i pozitivna reputacija može djelovati i neutralizirajući tijekom kriznih razdoblja, u vremenima izazova ili negativnog publiciteta.

Iako se fenomen brendiranja donedavno obično povezivao s proizvodima, uslugama i korporacijama, u vremenu u kojem živimo brendovi postaju osobe, destinacije i države.

Dakle, brend je od termina koji se koristio za žigosanje stoke i označavanje keramičkih proizvoda do danas prešao veliki put.

>>Brendiranje (p)ostaje moćno oružje tržišnog uspjeha

Reputacija država. I kako je steći

Nacionalno brendiranje posljednjih dvaju desetljeća zaokuplja pozornost teoretičara i praktičara, a područje se izučava s komunikacijskog, ekonomskog, politološkog, sociološkog i drugih aspekata. O važnosti fenomena svjedoči i činjenica kako je posljednjih godina stasao niz relevantnih međunarodnih institucija i indeksa, koji na znanstvenoj razini mjere snagu brenda pojedinih država. Zbog svega toga, dr. Skoko ukazuje na fenomen brendiranja, počevši od podrijetla, svrhe i važnosti brendova, preko modela, načina i strategija nacionalnog brendiranja, do međuodnosa javne diplomacije i nacionalnog brendiranja.

Riječ je, kaže, o procesu koji omogućuje da se države, proizvodi, organizacije ili pojedinci učine privlačnijima, istaknu pred konkurencijom, povećaju svoju vrijednost i uspostave čvrste veze s različitim javnostima. Brendiranje, stoga, danas obuhvaća brojne složene aktivnosti, od istraživanja i kreiranja identiteta pa sve do kreativnih strategija, atraktivnih kampanja i organizacija događanja, koja mogu imati globalnu odjek.

U knjizi Strateško komuniciranje država, koja je nedavno objavljena i kao sveučilišni udžbenik, dr. Skoko navodi i zanimljive studije brendiranja Španjolske, kao starog i prepoznatljivog brenda i Estonije, koja je tijekom proteklih dvaju desetljeća u očima svijeta uspjela preobraziti svoj imidž – iz tranzicijske postsovjetske baltičke republike u uspješnu nordijsku zemlju. Mogu se analizirati i primjeri kampanja brendiranja koje je provela Njemačka, institucije koje rade na promociji Velike Britanije u svijetu, a kao primjeri dobre institucionalne prakse uvijek će se izdvojiti finski i švedski model.

Upravo to je dio široke lepeze alata koje suvremenim državama stoje na raspolaganju sa svrhom širenja poruka o vrijednosti nacionalnog brenda, kao što su primjerice korištenje kreativne industrije, filma, festivala, sporta i gastronomske ponude. Bitna je tu i uloga lidera u procesu brendiranja države, a svi smo svjesni da pod krinkom javne diplomacije moguće obavljati i obavještajne aktivnosti.

Brend je od termina koji se koristio za žigosanje stoke i označavanje keramičkih proizvoda do danas prešao veliki put.

Model pješčanog sata

Jesmo li stoga svjesni različitih pristupa i prakse koje provode pojedine države u smislu organizacije, aktera i nositelja procesa, modela i strategija koje se koriste, institucija koje su zadužene za komuniciranje države i sl. Svaka će država svoju strategiju temeljiti i na nekoliko osovina – koja je tu u svemu uloga diplomata, kao komunikatora i promicatelja svoje zemlje, ali će posebno paziti i brinuti i na dijasporu, koje u sve većem broju postaje poveznica između matične države i svijeta.

Pomno analizirajući sve modele, dr. Skoko je objavio i vlastiti model upravljanja nacionalnim identitetom i imidžom. Model pješčanog sata dr. sc. Bože Skoke pridonosi boljem razumijevanju upravljanja međunarodnom komunikacijom, uzimajući u obzir odnose između identiteta, imidža, brenda i ugleda država. Svaki od tih ključnih pojmova u modelu pješčanog sata ima svoje logično mjesto, te se istodobno poput mozaika sastoje od niza elemenata putem kojih se, u željenim smjerovima, mogu oblikovati percepcije o pojedinim državama. Ta i takva sistematizacija uvelike pridonosi razumijevanju tog kompleksnog područja, kao i međuodnosa ključnih pojmova kojima je posvećena ova knjiga.

Primjer Švedske

Navodi i uspješan primjer Švedske, koja ima Švedski institut koji je mozak cijele švedske komunikacije sa svijetom, a ispod se onda nalazi Visit Sweden, Invest to Sweden i slično. Taj mozak određuje po čemu bi Švedska trebala biti poznata u svijetu i oni uoči svake godine izbace svojevrsni kalendar.

“Želimo pričati o ovih pet pojmova, želimo da Švedska na kraju ove godine bude prepoznatljiva po svojoj inovativnosti, po Abbi, po Pipi Dugoj Čarapi, po Nobelu i sve institucije onda pričaju istu priču, a taj švedski institut im osigurava dovoljno filmskog materijala, audio sadržaja, monografija, sugovornika, svega i tako pričaju jednu jedinstvenu priču. Mi smo nažalost smo daleko od toga.”, istaknuo je dr. Skoko.

#BrendRevolucija br.2


Projekt izrade serijala tekstova Brend Revolucija, autora Darka Bukovića, objavljen je uz financijsku potporu Agencije za elektroničke medije iz Programa za poticanje novinarske izvrsnosti za 2024. godinu

Ako želite saznati još novosti iz svijeta poduzetništva, biznisa, financija i novih tehnologije prijavite se na naš tjedni newsletter!