Korak bliže zatvaranju Jakuševca: Predstavljen idejni projekt Centra za gospodarenje otpadom

Centar za gospodarenje otpadom u Resniku, koji će koristiti napredne EU tehnologije i omogućiti zatvaranje odlagališta Jakuševec, predstavljen je kao ključni projekt za održivo gospodarenje otpadom u Zagrebu

75
Centar za gospodarenje otpadom Zagreb predstavljanje idejnog projekta
Predstavljanje idejnog projekta Centra za gospodarenje otpadom Zagreb; izvor: zagreb.hr

Gradonačelnik Grada Zagreba Tomislav Tomašević i zamjenik gradonačelnika Luka Korlaet predstavili su u srijedu idejni projekt Centra za gospodarenje otpadom (CGO) Zagreb, priopćeno je iz Grada.

Jedinstveno postrojenje za sve frakcije otpada bit će izgrađeno u Resniku kao jedinoj lokaciji predviđenoj za ovu namjenu u Prostornom planu Grada Zagreba.

Realizacijom CGO-a omogućit će se konačno zatvaranje odlagališta na Jakuševcu.

“Zagreb nikada nije bio bliže izgradnji CGO-a. Imamo lokaciju, tehnologiju, a projekt je usklađen s najvišim standardima Europske unije. Što se tiče financiranja u razgovorima smo s Europskom investicijskom bankom”, rekao je Tomašević. Dodao je kako je, osim zbog zatvaranje Jakuševca, ta izgradnja nužna za prestanak ovisnosti Grada Zagreba o privatnim poduzećima u gospodarenju otpadom.

Tehnološka rješenja i inovacije

CGO Resnik je postrojenje nove generacije za mehaničko-biološku obradu otpada. Potpuno je zatvoreno, bez neugodnih mirisa i štetnih emisija, uz primjenu najnaprednijih EU tehnologija. U sklopu centra nalazit će se sortirnica, kompostana i postrojenje za mehaničku obradu miješanog komunalnog otpada.

Bioplinsko postrojenje koristit će se za proizvodnju električne energije. CGO će imati i fotonaponske ćelije na krovu, što znači da će sva energija dolaziti iz vlastitih izvora. Posebnost projekta je i klimatsko-edukativni park, koji će interaktivnim pristupom educirati posjetitelje o održivom gospodarenju otpadom. Kapitalni troškovi projekta iznose oko 140 milijuna eura.

Nakon prihvaćanja Studije izvedivosti od strane Gradske skupštine u siječnju prošle godine, te predstavljanja idejnog rješenja, početkom ove godine ishođena su rješenja i potvrde usklađenosti s ekološkom mrežom i prostornim planom te je provedena Studija utjecaja na okoliš, koja je predana resornom Ministarstvu.

Ishođenje građevinske dozvole i početak radova planirani su kraj 2026. godine, dok se puštanje CGO-a u probni rad predviđa krajem 2028. godine.