Žene i biznis: Nemoguće je postići 100% uspjeha, sa samo 50% snaga

Među glavnim preprekama ističu se proces zapošljavanja, korporativna kultura, vodstvo, fleksibilnost radnog vremena i iznad svega manja mogućnost napredovanja u kompanijama. Jednakost i uključenje vode boljim poslovnim rezultatima, većem broju žena u radnoj snazi i većim stopama nataliteta.

256
Žene i biznis
Marinka Akrap, direktorica korporativnog marketinga i komunikacija Podravke, Ernest Vlačić, voditelj MBA studijskog programa ALGEBRA, Vladimira Senčar Perkov, direktorica Upravljanja i razvoja ljudskih resursa INA d.d., Viktor Pavlinić, predsjednik Uprave Tele2, Dijana Hrastović, članica Uprave Zagrebačke banke d.d. i moderatorica Diana Kobas Dešković

Na konferenciji Žene i biznis – nevidljive prepreke i neotkrivene mogućnosti, održanoj u petak u Zagrebu, imali smo priliku čuti niz prednosti većeg uključenja žena na pozicije donositelja odluka.

Izlaganja su održali stručnjaci iz područja biznisa, znanosti i politike koji su istaknuli da je potrebno otvoriti više mogućnosti za žene kako bi se na odgovarajući način iskoristio postojeći ljudski kapital. Time se jača gospodarstvo, povećava konkurentnost i pozitivno utječe na demografiju jer upravo zemlje s većim udjelom žena u radnoj snazi bilježe i više stope nataliteta.

U samo četiri posto kompanija žene na čelu uprava

Melanie Seier Larsen iz Boston Consulting Group istaknula je podatak da su 58 posto fakultetski obrazovanih osoba žene, a tek ih je 46 posto u radnoj snazi. “U vodstvu kompanija tek je 14 posto žena, a globalno tek četiri posto kompanija ima predsjednike uprava žene. Žene kao najveće probleme i prepreke ravnopravnosti i različitosti navode proces zapošljavanja, korporativnu kulturu, vodstvo, fleksibilnost radnog vremena i najviše od svega, što je istakla svaka druga žena koju je BCG anketirao, problemi s napredovanjem žena u kompanijama. To se mora mijenjati, jer je na korist svima“, rekla je Seier Larsen.

Pogled iz neuroznanstvene i antropološke perspektive dao je dr.sc. Dubravko Kičić, predsjednik Uprave BIOCentra, koji je ukazao na određene biološke razlike koje se očituju u različitom pristupu i ponašanju muškaraca i žena u svijetu biznisa.

Podizanje zaposlenosti uz veću rodnu ravnopravnost

Svaka promjena se događa polako, ali je potrebno sustavno raditi da bi se zaista i dogodila. Dobar primjer je Švedska koja je problem uočila i počela rješavati prije gotovo 100 godina, imenujući 1922. Kerstin Hesselgren prvom ženom u Parlamentu. Uslijedio je niz drugih reformi, od osiguravanje javnih servisa za brigu za djeci do uvođenja rodno neutralnog roditeljskog dopusta namijenjenog jednako mami i tati, već od 1974. godine. Veća rodna ravnopravnost je podigla zaposlenost i dovela do većeg broja žena u upravama pa tako tvrtke u državnom vlasništvu broje 50 posto žena u upravama.

Veleposlanica Švedske u Republici Hrvatskoj Diana Madunic naglasila je: „Rodna ravnopravnost je naravno pitanje elementarnih ljudskih prava, ali i ekonomsko pitanje. U Švedskoj je uključivanje žena na tržište rada dovelo do visoke zaposlenosti i posljedično da snažnijeg ekonomskog rasta. Nemoguće je postići 100% uspjeha, ako koristite samo 50% snaga“.

Dubravka Šuica, članica Europskog parlamenta je istaknula kontinuiranu posvećenost europskih institucija jednakosti žena i muškaraca: „Samo zajedničkim snagama na EU i nacionalnoj razini možemo i moramo se osvijestiti kako je ravnopravnost spolova ključna za ostvarivanje temeljnih ljudskih prava, društvenog i ekonomskog osnaživanja, ali i gospodarskog napretka svih zemalja.”

U Hrvatskoj omjer 80/20 u upravama kompanija

Panel diskusija na temu „Hrvatska na putu prema 50/50 – iskustva i izazovi biznisa“ okupila je globalne i regionalne kompanije koje posluju po načelima raznolikosti i jednakosti. Ukazalo se na dobre prakse koje se provode u kompanijama uzimajući u obzir specifičnosti svake industrije, a koje bi trebale dovesti do omjera 50/50 u odnosu na sadašnjih 80/20 u upravama kompanija.

Sudionici panela bili su Viktor Pavlinić, predsjednik Uprave TELE2, Vladimira Senčar Perkov, direktorica Upravljanja i razvoja ljudskih resursa INA, Dijana Hrastović, članica Uprave Zagrebačke banke, Marinka Akrap, direktorica korporativnog marketinga i komunikacija Podravke i dr. sc. Ernest Vlačić, MBA iz Algebre, a moderirala je mr. sc. Diana Kobas Dešković, MBA.

Viktor Pavlinić naglasio je da Tele2, sukladno globalnoj politici, postavlja ciljeve rodne zastupljenosti na svim nivoima uključujući menadžment. „U praksi to znači jednake plaće i rodnu uravnoteženost sukladno planu svake poslovne jedinice, nulta stopa diskriminacije, a menadžeri su zaduženi prepoznati problem koji je kočnica ženskim karijerama. Jedna smo od rijetkih stranih kompanija koja ima lokalnu upravu i management. Ono što Tele2 čini drugačijim je velika zastupljenost žena u management timu.”

U Ini su prepoznali prepreke ženskom napredovanju pa su uveli program FORa – fleksibilno radno vrijeme i radno mjesto koje se prema riječima Vladimire Senčar Perkov, koristi neovisno o spolu, a koje već ukazuje na veći angažman i zadovoljstvo zaposlenih.

Dijana Hrastović, članica Uprave Zagrebačke banke, istaknula je da provode Gender Balance program krovne Unicredigroup, a od nedavno su uveli i inicijativu o Deklaraciji o ravnopravnosti poslovnog i privatnog života.

Marinka Akrap iz Podravke je naglasila važnost njegovanja vrijednosti kao putokaz razvoja kojim se Podravka može pohvaliti i zahvaljujući kojem ima veliki broj zaposlenih žena, kao i visoki udio žena u menadžmentu.

Malo drugačij perspektivu je dao Ernest Vlačić iz Algebre koji je upozorio na promjene koje donosi digitalizacija i potrebu da se već današnje djevojčice pripreme za poslove koji će biti obilježeni potrebom za znanjima iz STEM područja.

MAMFORCE standard za JANAF

U okviru konferencije „Žene i biznis – nevidljive prepreke i neotkrivene mogućnosti“ dodijeljen je napredni MAMFORCE standard, prestižni je znak kvalitete kompanija koje su prijatelji obitelji i žena, tvrtki JANAF d.d.

U JANAF-u su u protekom razdoblju usvojene brojne mjere koje zaposlenicima olakšavaju usklađivanje privatnih i poslovnih obaveza te osiguravaju uvjete za razvoj karijere i bolju kvalitetu svakodnevnog života.

Povodom preuzimanja standarda u kategoriji CHANGE, Michalea Julijana Vranješ je izjavila: „MAMFORCE standard potvrđuje visoku razinu JANAF-a u provedbi obiteljski odgovorne i rodno osviještene politike upravljanja ljudskim potencijalima. Uvođenje i ovog standarda smatramo poticajem za zaposlenike, za njihovu motivaciju i veće zadovoljstvo poslovnim okruženjem. Napredni certifikat je za nas putokaz da budemo još bolji u provođenju ciljanih aktivnosti unutar naše kompanije koje pridonose stvaranju uravnoteženog poslovnog i privatnog okruženja te stvaranju novih vrijednosti za kompaniju i hrvatsko društvo.“