I kartice treba pripremiti za put

Više od 90 posto ljudi na putovanja nosi kartice. Pridržavajte se jednostavnih savjeta i krenite bezbrižno na put

1839
Mastercard kartice
Izvor: Pixabay

Hrvati vole putovati. Prema istraživanju Državnog zavoda za statistiku lani je na privatnom višednevnom putovanju bilo 1,6 milijuna osoba ili 44 posto stanovništva Hrvatske starijeg od 15 godina. Višednevna putovanja u prosjeku traju tjedan dana, a od 3,8 milijuna ostvarenih privatnih višednevnih putovanja gotovo trećina se odnosi na posjete rodbini i prijateljima. Drugi najčešći razlog je odmor, a putuje se i zbog zabave, kulture, sportskih i rekreacijskih aktivnosti, posjete festivalima i drugim događanjima, upoznavanja gradova i regija…

Jedan snažan „migracijski val“ dešava se ljeti kada se najčešće putuje na more. Drugi je zimski, kada se odlazi na skijanje. Prema procjenama turističkih agencija svake godine na inozemna skijališta odlazi 150.000 do 200.000 hrvatskih građana. Najčešća odredišta su slovenska, talijanska i austrijska skijališta, ali sve su popularnija i francuska, češka, bugarska, poljska…

Usprkos sve boljoj domaćoj adventskoj ponudi, putujemo i kako bismo vidjeli što se za advent nudi u inozemstvu, a i novu godinu volimo dočekati u manje ili više egzotičnim odredištima.

Ukupno smo lani na putovanja potrošili 12,16 milijardi kuna, a više od pola tog iznosa (6,45 mlrd kn) potrošili smo na privatnim višednevnim putovanjima.

Kartice na putovanje nosi 90 posto ispitanika, pokazalo je istraživanje MasterIndex. Najčešće ih koriste za shopping, plaćanje smještaja i zrakoplovnih karata, a kao prednosti ističu dobru zaštitu od zlouporabe i uvid u troškove.

>>Kako pametno kupovati i uštediti

Savjeti za bezbrižno putovanje

Donosimo nekoliko jednostavnih savjeta za bezbrižno putovanje:

Prije putovanja provjerite kontaktne podatke koje banka ima o vama i jesu li vam kartice važeće. Ako vam kartica ističe prije završetka putovanja, nazovite banku da vam pošalju novu karticu prije odlaska na put. Potpišite i aktivirajte karticu čim ju dobijete.

Provjerite prihvaćaju li se vaše kartice tamo gdje putujete. Osim kod izdavatelja kartice, provjerite informacije i u turističkoj agenciji u kojoj ste rezervirali putovanje ili u hotelu u kojem ćete biti smješteni.

Obavijestite banku da putujete, osobito ako je riječ o duljem putovanju ili neuobičajenom odredištu. Na primjer, ako karticu uglavnom koristite “kod kuće“, a onda otputujete u Australiju. Banke danas imaju aplikacije koje prate ponašanje korisnika i upozoravaju na neuobičajene aktivnosti.

Zabilježite telefonski broj ili neki drugi kontakt vaše banke na koji se možete javiti u slučaju problema.

Na putovanju je korisno imati više od jedne kartice, ali i nešto novca u valuti zemlje u koju putujete i valuti zemlje kroz koju samo prolazite. No, nemojte zajedno držati gotovinu i kartice.

Provjerite kolike su naknade za podizanje gotovine u inozemstvu i ima li vaša banka ugovor o povoljnijim naknadama s nekom bankom u državi vašeg odredišta.

Prihvaćenost kartica i pogodnosti

Banke nude i neke druge pogodnosti.  Ako putujete u Sjedinjene Države, Veliku Britaniju, Češku, Švedsku, BiH ili neku drugu zemlju u kojoj euro nije službena valuta, ali se nalazi na tečajnoj listi Zagrebačke banke za kartične transakcije, isplativije je koristiti se karticama s kunskim terećenjem jer se provodi jedna konverzija.

U zemljama eurozone optimalno se koristiti Individualnom Mastercard karticom.

Mastercard kartice i inače su odličan izbor jer su prihvaćene u gotovo svim zemljama svijeta, na više od trideset milijuna prodajnih mjesta te više od dva milijuna bankomata i isplatnih mjesta.

>>Mobitelom u blagdanski šoping

Da vam putovanje ostane u što boljem sjećanju, treba pripaziti na još nekoliko sitnica. Kartice nikada ne ostavljajte bez nadzora u automobilu, garderobi, hotelskoj sobi, restoranu i sličnim mjestima. Tijekom plaćanja nastojte zadržati karticu u vidokrugu. Ne dopustite da netko drugi koristi vašu karticu za obavljanje transakcija.

Nakon plaćanja korisno je provjeriti je li kartica koja vam je vraćena zaista vaša. Pridržavajte se sigurnosnih uvjeta za korištenje bankomata ili POS uređaja i nikada i nikome ne odajte podatke o kartici.