Zagrebački holding dobio dozvole za drobljenje otpada na Jakuševcu

Gradska uprava putem javnog natječaja namjerava unajmiti nekoliko drobilica, a u zahtjevu Ministarstvu navedeno je da ZGH namjerava obrađivati 30 tisuća tona otpada godišnje, odnosno oko 100 tona dnevno

33

Zagrebački holding (ZGH) ishodio je potrebne dozvole za otvaranje pogona za usitnjavanje metala, drva i plastike na odlagalištu u Jakuševcu. Prema rješenju o prenamjeni odlagališta otpada u Jakuševcu koje je izdalo Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja, ZGH neće morati proći cjelovitu proceduru za okolišnu dozvolu kako bi mogao drobiti glomazni otpad na Jakuševcu, ali će morati zatražiti prenamjenu postojeće dozvole, piše Jutarnji list.

“S obzirom na to da će provedbom planiranog zahvata doći do novog mjesta ispuštanja industrijskih, sanitarnih i oborinskih otpadnih voda, to jest mjesta emisija u vode, nositelj zahvata dužan je ishoditi izmjenu i dopunu okolišne dozvole za odlagalište otpada ‘Prudinec/Jakuševec‘ u kojoj će se propisati dodatni program praćenja emisija u vode”, navodi se u rješenju Ministarstva.

Gradska uprava putem javnog natječaja namjerava unajmiti nekoliko drobilica, a u zahtjevu Ministarstvu navedeno je da ZGH namjerava obrađivati 30 tisuća tona otpada godišnje, odnosno oko 100 tona dnevno.

Zajtjev za provedbu postupka ocjene o potrebi procjene utjecaja na okoliš namjeravane obrade neopasnog otpada na odlagalištu “Prudinec – Jakuševec” ZGH podnio je u veljači prošle godine, no Ministartsvo je krajem prošle godine zatražilo nadopunu zahtjeva, pa se procedura odužila do kolovoza ove godine.

Odlagalište Jakuševec trenutno radi prema okolišnoj dozvoli izdanoj 2016., koja je posljednji put dopunjena u rujnu 2020. Za drobljenje glomaznog otpada ZGH će, prema spomenutome rješenju Ministarstva, morati ishoditi i novu dozvolu za gospodarenje otpadom.

Usprkos predizbornim najavama zatvranja odlagališta na Jakuševcu, gradonačelnik Tomislav Tomašević nedavno je priznao da zatvaranje tog odlagališta nije realno prije 2026. U novo odlagalište otpada trebalo bi investirati 300 – 400 milijuna eura, a Grad Zagreb trenutno tih novaca nema.