Movember tribina: Sram nastaje u odnosu i jedino se kroz odnos rješava

Važno je destigmatizirati mentalno zdravlje kroz otvoreniju, autentičnu komunikaciju van društvenih mreža, složili su se sudionici panela o mentalnom zdravlju muškaraca

25
Mentalno zdravlje muškaraca: Moderator Ljubomir Hlobik, psiholog Matej Sakoman, redatelj i koreograf Igor Barberić, glumac Matino Antunović i edukant psihoterapije Etienne Faust
Moderator Ljubomir Hlobik, psiholog Matej Sakoman, redatelj i koreograf Igor Barberić, glumac Matino Antunović i edukant psihoterapije Etienne Faust; foto Domagoj Karačić/Jolie.hr

“Muškarci često potiskuju emocije i izbjegavaju potražiti pomoć psihoterapeuta zbog društvenih normi i percepcije muškosti koje povezuju ranjivost sa slabošću. Postoji kulturološki veća stigma kod muškaraca koji idu psihoterapeutu, nego kod žena. Onda oni to i manje rade”, istaknuo je magistar psihologije Matej Sakoman, otvarajući panel o mentalnom zdravlju muškaraca “Movember tribina” koji je u ponedjeljak održan u Oris Kući arhitekture u sklopu projekta Jolie Atelier.

Na panelu su, uz Sakomana, sudjelovali redatelj i koreograf Igor Barberić, glumac Matino Antunović te edukant psihoterapije i influencer za mentalno zdravlje Etienne Faust.

Korak prema društvu koje podržava mentalno zdravlje svih svojih članova

Panel je bio prilika potaknuti razgovore koji će osnažiti muškarce da govore o mentalnim izazovima, bez straha od stigmatizacije ili osjećaja srama. “Svjesni smo da jedan panel nije dovoljan da u potpunosti obuhvatimo ovu važnu temu, ali vjerujemo da je to korak prema društvu koje istinski podržava mentalno zdravlje svih svojih članova, bez predrasuda”, ističe glavna urednica portala Jolie.hr Anita Radovčić.

Barberić je opisao kako je stigma oko psihoterapije još uvijek prisutna. “Sjećam se da su me čak i moji prijatelji propitkivali zašto mi treba psihoterapija, na koju sam krenuo prije šest godina, kad je sa mnom sve u redu”, rekao je. Dodao je i kako mu je žao što mediji često propuštaju priliku dotaknuti to pitanje, iako je on za tu temu otvoren.

Važnost emocionalne regulacije

Matino Antunović se osvrnuo na odrastanje u Makarskoj, gdje su ga savjeti roditelja često odvodili u emocionalnu suzdržanost. Tijekom studija glume počeo je osvještavati svoje emocije kroz uloge koje je igrao, a pandemija Covida ga je potaknula na introspekciju. “Tek tada sam se prihvatio kao ranjivu i emotivnu osobu te riješio kompleks male sredine – da moram biti slika jakog muškarca koja nije realna”, kaže Antunović.

Sakoman je dodatno skrenuo pozornost na važnost emocionalne regulacije i usvajanja mehanizama pomoću kojih se nosimo s vlastitim emocijama. “Moramo pustiti svome tijelu da radi svoj posao i procesuira naše emocije, a to treba naučiti. No, uvijek treba imati na umu prvo pravilo – da bi se mijenjao moraš se prihvatiti kakav jesi”, napominje.

Društvene mreže – dvosjekli mač

Etienne Faust je komentirao popularizaciju mentalnog zdravlja na društvenim mrežama, koju vidi kao dvosjekli mač. “Društvene mreže usporavaju ono što nama kronično nedostaje, a to je kontakt. Velik broj ljudi su na mrežama samo u kontaktu s contentom (sadržajem), a zapravo im treba kontakt s ljudima i to onima koji imaju kapacitet zaista ih čuti“, upozorio je Etienne.

Pojašnjava kako su mnogi muškarci odmalena naučeni skrivati svoje emocije. “Muškarci su, kad su pokazivali emocije u djetinjstvu, često doživljavali kritiku, što je izazvalo dubok osjećaj srama. Mi kolektivno imamo problem sa sramom, a sram je emocija koja nastane u odnosu i jedino se kroz odnos rješava”, ustvrdio je Faust i istaknuo da se to počinje rješavati tek kada se osoba krene osjećati sigurnom.

Panelisti su se složili da je za muškarce nužno razviti alate za suočavanje s emocijama i kako je važno destigmatizirati mentalno zdravlje kroz otvoreniju, autentičnu komunikaciju van društvenih mreža.

Kompletan članak možete pročitati na portalu Jolie.hr.