Fakultet elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu (FER) je u sklopu svojih međunarodnih poslova ovoga tjedna održao skup na temu “Čipovi, sveučilište i tehnološki razvoj“. Uvodno predavanje održao je profesor Georges Gielen, gost koji je došao s najinovativnijeg europskog sveučilišta KU Leuven (KUL). To sveučilište iz Belgije postalo je prvo u EU, mudrim kombiniranjem napredno dizajnirane edukacije i pomnim odabirom samo onih istraživanja koja mogu ostvariti maksimalan utjecaj na društvo.
”Valorizacija ne dolazi automatski – potrebno je sustavno stvarati poduzetnički orijentirano okruženje, kao i biti spreman nagraditi one koji su spremni preuzeti rizik. Internacionalizacija putem razmjene studenata i profesora te zajedničkih istraživačkih suradnji nužna je za postizanje vodeće uloge na međunarodnoj razini”, rekao je profesor Gielen u svom predavanju.
>>FER-ov tim pobjednik robotičkog natjecanja u Abu Dabiju
Internacionalizacija studija
S time se slaže i dekan Fakulteta elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu, prof. dr. sc. Vedran Bilas koji je rekao kako i ta naša akademsko znanstvena institucija želi povećati broj stranih studenata, što će i učiniti daljnjom internacionalizacijom svojih studija. “Zapravo, potrebna nam je internacionalizacija sveg visokog obrazovanja u Hrvatskoj. Svih fakulteta i svih studija. Trebaju nam stipendije za strane studente, trebaju nam uspješniji i efikasniji konzularni uredi koji će se baviti ljudima koji se dolaze obrazovati u našu zemlju.”
Kako bi se u internacionalizaciji visokog obrazovanja u našoj zemlji i uspjelo, trebalo bi povećati i ulaganja u naše fakultete. Primjerice, belgijsko sveučilište KU Leuven ima godišnji proračun na razini 625 milijuna eura.
FER je već više od dva desetljeća snažno integriran u europski istraživački prostor i surađuje sa Sveučilištem KU Leuven na programima projektiranja čipova, zahvaljujući visokoj kvaliteti studija, jakim istraživačkim grupama i izvrsnim studentima, a tehnička područja poput projektiranja mikro elektroničkih čipova dobra su prilika za dalji razvoj suradnje sveučilišta u Leuvenu i Zagrebu.
Tvrtke za projektiranje čipova
“Ne možemo očekivati da će netko od svjetskih proizvođača računalnih procesora doći u našu zemlju i sagraditi tvornicu čipova jer je riječ o složenim i iznimno skupim ulaganjima vrijednim više milijardi eura, a to niti ne zagovaramo. Ono što mi zagovaramo je razvoj dizajna čipova i pokretanje poduzeća koja će projektirati čipove, u kojima će raditi ljudi koji će zbog toga ostati živjeti u Hrvatskoj”, rekao je dekan Bilas i dodao: “Hrvatska treba i može imati sveučilište koje će biti međunarodni brend i nositelj tehnološkog razvoja. Vrijeme je da se u Hrvatskoj pokrenu poslovni projekti u tehnologijama poluvodiča, posebice u kontekstu EU Akta o čipovima.”
Studenti FER-a (sadašnji i bivši) pokrenuli su u posljednjih nekoliko godina dvadesetak svojih tvrtki, spin-off poduzeća koja su nastala na tehnologijama i istraživanjima kojima su se bavili ili se još bave na fakultetu. Uglavnom se bave komercijalizacijom softvera i raznih programskih rješenja koja se ugrađuju u čipove ili u neke druge softvere.
>>Ericsson Nikola Tesla i FER pokrenuli znanstveno-istraživački laboratorij Inventorium
Panel o akademskom poduzetništvu
Koliko je tvrtki koje su pokrenuli studenti FER-a, gledano ukupno, u pola stoljeća postojanja te ustanove, teško je reći jer nitko do sada nije proveo takvo istraživanje. Kako bilo, FER danas ima 260 zaposlenika koji imaju doktorat znanosti, među kojima se gotovo polovica bave nečim što ima veze s umjetnom inteligencijom. Svoje tehnologije implementirali su u razne servise kao što su pretraga javnih dokumenata i uočavanje lažnih vijesti. S tvrtkom Infobip razvijen je i UI bot koji pomaže novim studentima pri upisu na fakultet.
Skup je zaključen panel raspravom na temu “Čipovi, sveučilište i tehnološki razvoj“, koju je moderirao profesor Adrijan Barić s FER-a. Uz profesora Gielena, u raspravi su sudjelovali dr. sc. Raul Blečić iz Rimac Technology, alumnus FER-a, te profesor Nebojša Stojčić, prorektor Sveučilišta u Dubrovniku i stručnjak za inovacijske sustave.