Je li brzina vaše Wi-Fi veze na računalu s operativnim sustavom Windows sporija od brzine koju je obećao vaš telekom operator? Ako je tako, donosimo nekoliko savjeta portala How to Geek koji vam mogu pomoći da ubrzate Wi-Fi na računalima koje pokreću Windowsi.
Postavite usmjerivač na pravu poziciju
Kada tehničar instalira usmjerivač (router odnosno ruter), često ga postavi uz zid u blizini izvora napajanja, obično u jednom od udaljenih kutova kuće ili stana. Iako vam se možda čini prikladno da ruter bude tamo gdje je prvobitno postavljen, ta lokacija možda nije idealna da biste koristili optimalne Wi-Fi performanse. Na primjer, ako je usmjerivač postavljen u stražnjoj prostoriji, a vi se pokušavate povezati s njim s uređaja u spavaćoj sobi koja se nalazi na suprotnoj strani stana ili kuće, Wi-Fi signal može značajno oslabiti dok putuje kroz više zidova kako bi došao do vas.
Najbolja lokacija za vaš usmjerivač ovisit će o vašim specifičnim postavkama. Međutim, opće pravilo je da usmjerivač treba postaviti u središnje područje — ne nužno u središte vašeg doma, ali u središte prostora gdje se vaši uređaji primarno koriste.
Osim toga, pobrinite se da vaš usmjerivač bude udaljen od metalnih uređaja, jer metal može smanjiti jačinu signala, što dovodi do slabijih performansi Wi-Fi mreže.
Smanjite opterećenje vaše veze
Ovo se možda čini očito, ali ljudi to često zanemaruju: kada više uređaja aktivno koristi vašu Wi-Fi vezu, vjerojatno ćete osjetiti usporenu vezu i na vašem glavnom uređaju, u ovom slučaju, na vašem Windows računalu. Ti drugi uređaji mogu pripadati članovima vaše obitelji, ali i susjedima; mogu to biti i pametni telefoni vaših ukućana koji koriste Wi-Fi, na primjer za ažuriranje aplikacija.
Kako biste omogućili da vaše Windows računalo ima na raspolaganju punu propusnost koju omogućava vaš Wi-Fi, trebali biste odspojiti s Wi-Fi mreže sve uređaje koji nisu neophodni.
Podesite Wi-Fi pojaseve
Većina modernih usmjerivača podržava dva frekvencijska pojasa — pojas od 2,4 GHz i pojas od 5 GHz, a neki podržavaju i pojas od 6 GHz. Postoje neke tehničke razlike između ovih Wi-Fi pojaseva, no glavna je razlika u njihovoj propusnosti podataka.
Pojas od 5 GHz nudi veće brzine, do približno 1 gigabita, dok pojas od 2,4 GHz pruža brzinu veze do 300 megabita. To znači da biste, ako želite veće internetske brzine, trebali koristiti pojas od 5 GHz.
Obično usmjerivači te pojaseve dijele zasebno i dodjeljuju im različita imena, poput “MyWiFi 2,4 GHz” i “MyWiFi 5 GHz”. Možete se spojiti izravno na pojas od 5 GHz kako biste uživali u većim brzinama. Međutim, ako to nije slučaj s vašim usmjerivačem, na brži pojas možete se spojiti brzim podešavanjem u Upravitelju uređaja (Device Manager) na računalu.
Da biste to učinili, otvorite Device Manager, dvaput kliknite na “Mrežni adapteri” i odaberite svoj Wi-Fi adapter (naziv može varirati ovisno o marki adaptera).
Prebacite se na karticu “Advanced”, odaberite “Preferred Band” (preferirani pojas) i odaberite “5G first” u padajućem izborniku Value (Vrijednost). Zatim kliknite “OK” (u redu) kako biste spremili promjene.
Nakon ponovnog povezivanja računala, trebali biste primijetiti da je pristup internetu putem računala brži.
Onemogućite postavku koja ograničava protok podataka
Vaše Windows računalo ima postavku koja, kada je uključena, kontrolira i ograničava protok podataka odnosno brzinu protoka na mreži (metered connection). Ova je postavka specifična za korisnike tarifnih paketa s ograničenim brzinama. Budući da ste povezani na Wi-Fi, vjerojatno ne morate brinuti o ograničenjima, stoga je najbolje da ovu postavku isključite.
Da biste to učinili u sustavu Windows 11, otvorite aplikaciju Postavke (Settings), odaberite “Mreža i internet” (Netwok & Internet) u lijevoj bočnoj traci, kliknite opciju “Wi-Fi”, odaberite Wi-Fi mrežu na koju ste povezani, a zatim isključite opciju “Metered Connection”.
Zatvorite nepotrebne aplikacije
Često su u pozadini aktivne aplikacije koje nisu neophodne, a svojim radom troše internetsku propusnost. Ove aplikacije zauzimaju kapacitete koje bi inače mogle koristiti bitne aplikacije.
Najbolje što možete učiniti u ovoj situaciji je isključiti takve aplikacije. Da biste to učinili, otvorite Upravitelj zadataka (Task Manager), kliknite karticu “Procesi” (Processes) na lijevoj bočnoj traci i provjerite stupac “Mreža” (Network) na desnoj strani. Potražite aplikacije koje vam nisu potrebne, a troše raspoložive resurse. Desnom tipkom miša kliknite te aplikacije i odaberite “Završi zadatak” (End Task).
Nabavite moderniji ruter
Vaš usmjerivač mora biti kompatibilan s punim kapacitetom propusnosti vaše internetske veze. Ako je usmjerivač star i ne podržava puni kapacitet, brzina pristupa internetu vjerojatno je manja od one koju plaćate.
Za razliku od modernih rutera, stariji modeli nemaju gigabitne WAN priključke za povezivanje s vašim internetskim modemom i možda nemaju gigabitne priključke za mrežnu sklopku. Zbog toga biste se mogli naći u situaciji da, unatoč tome što plaćate vezu od 1000 Mbps, vaš usmjerivač ne može u potpunosti podržati tu propusnost.
Ako imate vrlo star usmjerivač — recimo, star 5 do 6 godina — i imate manje brzine unatoč nadogradnji na bržu širokopojasnu vezu, to je jasan pokazatelj da je vrijeme da nabavite noviji model.
Uz nadogradnje usmjerivača, morate provjeriti jeste li na računalu instalirali najnovija ažuriranja za Windows. Osim toga, trebali biste ažurirati mrežne upravljačke programe kako biste spriječili usporavanje Wi-Fi mreže zbog zastarjelih ili oštećenih upravljačkih programa.
Da biste ažurirali mrežni upravljački program, otvorite aplikaciju Postavke i idite na
Windows Update > Napredne opcije > Dodatna ažuriranja > Ažuriranja upravljačkih programa.
Zatim potvrdite okvir pored dostupnog ažuriranja za vaš mrežni upravljački program i kliknite gumb “Preuzmi i instaliraj”.
Ovo su neki osnovni savjeti koji vam mogu pomoći da popravite spori Wi-Fi na računalu sa sustavom Windows. Ako ste učinili sve nvedeno, a još uvijek imate probleme, možda je razlog u vašem mrežnom pružatelju usluga. U tom slučaju za daljnju pomoć obratite se izravno opertoru.