Znate li? Znate li da je Hrvatska imala prvu modernu pecaru, gdje se odmah počeo proizvoditi poznati Stock brandy? Za činjenicu da je u Hrvatskoj napravljena prva čokolada na svijetu s rižom, Mikado, ste vjerujem čuli. No, znate li koja je poveznica sa Stock tvornicom? Vjerovali ili ne, to je 2u1 priča o brendovima.
U novom nastavku Brend vremeplova vraćamo se u daleku 1921., u dane listopada. Točnije, 20. listopada 2021. u Požegi je službeno otvorena prva pecara, prvi moderni industrijski pogon za proizvodnju žestokih pića, Stock Cognac Medicinal. Tu su se proizvodile voćne rakije, vinjak i domaći brandy. I oglašavani su uz poruku “zajamčeni pravi vinski destilat”.
Iza svega je stajao talijanski industrijalac Lionello Stock, inače podrijetlom iz Splita. On je u suradnji s partnerom Carlom Camisom preko tvrtke Destileria a vapore Camis&Stock (koju su njih dvojica pokrenuli 1884. godine), od poglavarstva Požege otkupio prostor uz lijevu obalu rijeke Orljave.
Početak slatke priče
E, sad dolazimo do poveznice s čokoladom. Već nekoliko godina od početka rada pecare, točnije 1924., Stock tvornica kreće i u proizvodnju čokolade. Tržište 1925. dobiva i prve Stock čokolade – de menage, mliječna i vanilija. Vrlo brzo tamo je osam pogona, 250 zaposlenih, izvoz, 35 trgovačkih putnika…
Proizvodnja se proširuje na praline, vafle i kakaov prah. Jedna od zanimljivosti tog vremena je i da u Požegu, na preradu i proizvodnju, dolazi čak 40 posto od ukupne količine kakao zrna uvezene u Kraljevinu Jugoslaviju. Gotovo 30 posto od ukupnog broja zaposlenih osoba u Požegi bio je upravo u proizvodnji žestica i čokoladnog segmenta, u tvornici Stock.
Tvornica je ostvarila uspon u razdoblju od 1926. do 1931. godine, a vrhunac je doživjela 1927. kada je ostvarila proizvodnju od ukupno oko 700 tona godišnje.
Zvečevo i Stock: Pecara i tvornica čokolade – prije svih, i to 1921.
Suradnja s Nestléom i raznolikost asortimana
Godine 1934. Nestlé, danas najveća prehrambena kompanija na svijetu, nudi Stocku Ugovor o najmu postrojenja za proizvodnju čokolade i bombona na 10 godina. I 1936. Nestlé preuzima tvornicu koja za njih radi punih deset godina, do 1946.
Tvornica je u to doba bila organizirana u devet odjela (Čokolada i čokoladni bomboni, Alkoholna pića, Kakao u prahu i kakaovo maslo, Praline i punjena čokolada, Kanditi, Svileni bomboni i karamele, Marmelada i voćni sirupi, Roba od vafla i fini deserti, Zamatanje čaja), a zapošljavala je 350 radnika.
Svijet upoznaje prvu čokoladu s rižom
Nakon Drugog svjetskog rata je nacionalizirana, da bi u srpnju 1951. godine službeni naziv tvornice bio promijenjen u Zvečevo, tvornica čokolade, bombona, proizvodnja žestokih pića i voćnih prerađevina. Ključna razlika kvalitete bila je i vlastita mljekara koja je u sastavu tvrtke od 1958. (bivša Slavonka), čime je omogućena proizvodnja čokolade od svježeg mlijeka, a ne mlijeka u prahu.
Vrijedni majstori i entuzijasti, nakon modernizacije, spajaju dotad nespojivo i 1964./64. stvaraju svjetsku inovaciju – prvu čokoladu na svijetu s rižom. Radilo se o ekspandiranoj riži i 90 postotnoj mliječnoj čokoladi, od mlijeka iz vlastite mljekare.
Mikado – čokolada za careve i bogove
Anegdota kaže da je ime nastalo nakon što je netko uzviknuo da je ovo hrana za careve i bogove, pa je i naziv Mikado ukazivao na poslasticu japanskih vladara i bogova.
Od 1966. nastaju novi brendovi poput mliječnih čokolada Seka i Braco, jedinstvenih čokolada s porukom Volim te (prva čokolada s tri punjenja u jednoj tabli), Samo ti…
Zanimljivost je i da se u priču ponovo vraća Nestlé, s kojim Zvečevo 1970. sklapa ugovor o dugoročnoj poslovnoj suradnji i kreće na jače osvajanje domaćeg i inozemnog tržišta i koji traje do 1995. Sve dalje je druga priča.
#BrendRevolucija br.4
Projekt izrade serijala tekstova Brend Revolucija, autora Darka Bukovića, objavljen je uz financijsku potporu Agencije za elektroničke medije iz Programa za poticanje novinarske izvrsnosti za 2024. godinu