U Njemačkoj se postavlja vjetroturbina visoka 365 metara

Vrijednost projekta je između 20 i 30 milijuna eura, a investitor je tvrtka Beventum, podružnica njemačke Savezne agencije za disruptivne tehnologije (Sprind). Radove izvodi tvrtka Gicon iz Dresdena

98
Gicon - vjetroturbina

U istočnonjemačkoj rudarskoj regiji Lužice, u Schipkauu u pokrajini Brandenburg, gradi se najviša vjetroturbina na svijetu. Turbina će biti visoka 365 metra uključujući lopatice rotora, što je gotovo jednako visini kultnog TV tornja u Berlinu, izvijestila je regionalna televizija MDR. U pogonu bi trebala biti iduće godine.

Vrijednost projekta je između 20 i 30 milijuna eura, a investitor je tvrtka Beventum, podružnica njemačke Savezne agencije za disruptivne tehnologije (Sprind). Radove izvodi tvrtka Gicon iz Dresdena.

Gicon je razvio najviši toranj za mjerenje brzine vjetra, visok 300 metara i težak 70 tona, uz pomoć kojeg su prethodno na lokaciji provedena mjerenja koja su pokazala da se prinos energije na visini od 300 metara povećava za 40 posto.

“Na takvoj nadmorskoj visini vjetar ne samo da ima veću prosječnu brzinu, već i širu distribuciju, što omogućuje znatno više sati rada vjetroturbine pod punim opterećenjem”, rekao je osnivač Gicona Jochen Großmann. Dodao je da su uvjeti usporedivi s vjetroturbinama na moru, ali su troškovi izgradnje i održavanja znatno niži, što pozitivno utječe na profitabilnost.

Inovativni dizajn konstrukcije

Visoke vjetroturbine mogle bi se koristiti u područjima u kojima do sada nije bilo ekonomski isplativo koristiti energiju vjetra, ističe Großmann, a Martin Chaumet, voditelj Sprindove podružnice Beventum, dodaje kako na toj visini praktički više nema područja na kojem nema vjetra.

Inovativni dizajn konstrukcije temelji se na ideji leipziškog inženjera Horsta Bendixa, koji je zamijenio klasični toranj vjetroturbine tronožnom konstrukcijom koja se sastoji od jednog okomitog stupa i dva noseća stupa, a generatore je postavio na tlo. Energija vjetra usmjerava se prema dolje , prema generatorima. Međutim, Gicon, koji već neko vrijeme radi na razvoju visinskih vjetroagregata, nije postavio generatore u podnožje tornja, nego na vrh čvorišta, a umjesto tri noge, postoje četiri. Takva rešetkasta struktura s četiri noge podsjeća na Eiffelov toranj u Parizu.

Obnovljiva energija na tri razine

Turbina koristi konvencionalne lopatice od 65 metara, a pričvršćena je na pomični unutarnji toranj, koji će sustavom sličnim teleskopu omogućiti njeno podizanje na punu visinu od 300 metara, koju postojeće dizalice ne mogu dosegnuti.

Lokalno stanovništvo od samog je početka bilo uključeno u projekt, tako da se nije protivilo gradnji, ističu iz Gicona.

Nova turbina će se graditi između postojećih vjetroturbina. “Tornjevi su toliko visoki da se rotori ne preklapaju i ne oduzimaju vjetar jedan drugome”, rekao je Großmann.

U Giconu kažu kako bi visoke vjetroturbine omogućile proizvodnju obnovljive energije na tri razine: solarni paneli na tlu, konvencionalne vjetroturbine na srednjim visinama te na vrhu visoke turbine.