Vlada će produžiti ograničenje cijena naftnih derivata

Da cijene nisu zamrznute, danas bismo litru dizela plaćali 11,50 kuna, rekao je energetski stručnjak Igor Grozdanić. Dodao je da veliki distributeri puno ne gube, ali mali i srednji da, jer pedeset lipa ide na račun njihove marže

38
cijene goriva
[Izvor: Pixabay]

Vlada će na sjednici u četvrtak, 11. studenoga, utvrditi maloprodajne cijene goriva. Predsjednik Vlade Andrej Plenković potvrdio je u srijedu da cijene benzina i dizela ostaju kakve jesu u idućih mjesec dana.

Vlada je, podsjetimo, na sjednici 14. listopada donijela uredbu kojom je najviša cijena po kojoj trgovci naftnim derivatima u idućih 30 dana mogu prodavati litru benzina ograničena na 11,10 kuna za litru, a najviša cijena litre dizela na 11 kuna.

Maksimalni iznosi cijena sadržavaju cijenu naftnog derivata, trošarinu i PDV. U cijenu naftnog derivata ugrađena je premija energetskog subjekta koja uključuje i maržu. Na najvišu maloprodajnu cijenu naftnih derivata nije dozvoljeno zaračunavati naknade ili druge troškove koji nisu propisani Uredbom ili drugim posebnim propisima,

>>Vlada uredbom na rok od 30 dana ograničila cijene benzina i dizela

“Nije nam u interesu da cijene naftnih derivata ugroze standard građana. Mi gledamo kako da mehanizmima koje imamo, a Vlada ima neke alate u rukama, idemo u korist građana”, rekao je Plenković.

Da cijene nisu zamrznute, danas bismo litru dizela plaćali 11,50 kuna, rekao je energetski stručnjak Igor Grozdanić za Hrvatski radio. Rekao je kako veliki distributeri puno ne gube, ali mali i srednji da.

>>Fiksiranje cijene naftnih derivata ugrožava male i srednje distributere

“Pedeset lipa je dosta i to na kraju pada na teret marže koja je izuzetno niska i s ovom cijenama mali i srednji distributeri će teško poslovati u narednom razdoblju. I opet će se to morati prelijevati na krajnje korisnike tijekom iduće godine”, rekao je Grozdanić.

“Jedan mali distributer gubi oko 200 tisuća kuna mjesečno. A posljedice ovih ograničenja cijena će se osjećati godinama”, upozorava Branka Prišlić iz  Udruge Glas poduzetnika. Udruga poziva da se država odrekne dijela trošarina.

Grozdanić smatra kako ne bi trebalo doći do nestašice premium goriva, ali poručuje kako bi nakon ovih mjesec dana ograničenja cijene premium goriva trebalo prepustiti tržištu.

Cijene nafte i naftnih derivata u Republici Hrvatskoj utvrđuju se slobodno, u skladu s pravilima kojima se uređuju tržišni odnosi. Međutim, Vlada može, zbog zaštite potrošača, regulacije tržišta ili drugih opravdanih razloga, uredbom propisati najvišu razinu maloprodajnih cijena za pojedine naftne derivate, za neprekinuto razdoblje od najduže 90 dana.