Vlada izuzela premium goriva iz uredbe o ograničenju cijena

Važenje uredbe o ograničenju cijena produženo je za mjesec dana za naftne derivate bez dodatnih multifunkcionalnih aditiva, a to su eurosuper 95 i eurodizel, dok će se za benzine s više oktana cijene moći formirati slobodno

43
cijene goriva
[Izvor: Pixabay]

Vlada je, sukladno najavi predsjednika Vlade Andreja Plenkovića, za još mjesec dana produžila odluku o ograničenju cijene dizela na 11 kuna za litru te benzina na 11,10 kuna za litru. No, cijene benzina s više oktana i svih premium goriva određivat će se slobodno.

Maksimalni iznosi cijena sadržavaju cijenu naftnog derivata, trošarinu i PDV. U cijenu naftnog derivata ugrađena je premija energetskog subjekta koja uključuje i maržu. Na najvišu maloprodajnu cijenu naftnih derivata nije dozvoljeno zaračunavati naknade ili druge troškove koji nisu propisani Uredbom ili drugim posebnim propisima,

>>Vlada uredbom na rok od 30 dana ograničila cijene benzina i dizela

“Potrebno je produžiti važenje uredbe za naftne derivate bez dodatnih multifunkcionalnih aditiva, a to su eurosuper 95 i eurodizel, dok će se za benzine s više oktana cijene moći formirati slobodno”, rekao je državnim tajnik u Ministarstvu gospodarstva Ivo Milatić.

Trgovci moraju omogućiti kupnju benzina po najvišoj dopuštenoj cijeni

Izmjenama uredbe distributeri – trgovci se obvezuju da na svakoj benzinskoj postaji kupcima moraju omogućiti kupnju naftnih derivata bez dodatnih multifunkcionalnih aditiva po najvišoj dopuštenoj maloprodajnoj cijeni.

Da cijene nisu zamrznute, danas bismo litru dizela plaćali 11,50 kuna, rekao je energetski stručnjak Igor Grozdanić za Hrvatski radio. Rekao je kako veliki distributeri ograničenjem cijena ne gube puno, ali mali i srednji da.

>>Fiksiranje cijene naftnih derivata ugrožava male i srednje distributere

“Pedeset lipa je dosta i to na kraju pada na teret marže koja je izuzetno niska i s ovom cijenama mali i srednji distributeri će teško poslovati u narednom razdoblju. I opet će se to morati prelijevati na krajnje korisnike tijekom iduće godine”, rekao je Grozdanić.

“Jedan mali distributer gubi oko 200 tisuća kuna mjesečno. A posljedice ovih ograničenja cijena će se osjećati godinama”, upozorava Branka Prišlić iz  Udruge Glas poduzetnika. Udruga poziva da se država odrekne dijela trošarina.

Cijene nafte i naftnih derivata u Republici Hrvatskoj utvrđuju se slobodno, u skladu s pravilima kojima se uređuju tržišni odnosi. Međutim, Vlada može, zbog zaštite potrošača, regulacije tržišta ili drugih opravdanih razloga, uredbom propisati najvišu razinu maloprodajnih cijena za pojedine naftne derivate, za neprekinuto razdoblje od najduže 90 dana.