Obilaskom Umjetničkog paviljona na Trgu kralja Tomislava, uz stručno vodstvo mag. ing. aedif. Nikoline Morović, u petak je počeo drugi Festival Open House Zagreb.

Festival je proglasio otvorenim zamjenik gradonačelnika Luka Korlaet koji je tom prilikom pokazao zavidno znanje iz poznavanja arhitekture i povijesti samog Umjetničkog paviljona. To nije neobično ako se zna da je Korlaet diplomirao i doktorirao na Arhitektonskom fakultetu gdje izvodi nastavu projektiranja stambenih zgrada.

Obilazak Umjetničkog paviljona uz stručno vodstvo mag. ing. aedif. Nikoline Morović

“Open House Zagreb je iznimno važan jer daje dubinski uvid u arhitekturu. Arhitektura nije samo pojavnost, već i struktura i unutarnja organizacija. Tek ulaskom u neki prostor se može spoznati njezina kompletna arhitektura”, izjavio je Korleat. “Iznimno mi je drago što se Festival otvara upravo u zgradi koja je jedna od povijesno i arhitektonski najzanimljivijih u gradu, jer je inicijalno sagrađena u Budimpešti, da bi njezin kostur bio prenesen u Zagreb”, podsjetio je.

Umjetnički paviljon u Zagrebu najstariji je izložbeni prostor u Hrvatskoj. Izgrađen je 1896. godine za Milenijsku izložbu u Budimpešti. Nalazi na istočnom dijelu Zelene potkove, sistema parkova i trgova koji definiraju donjogradski zagrebački urbanizam.

Otvorenje Umjetničkog paviljona u lipnju 2026. godine

Ravnateljica Umjetničkog paviljona Irena Bekić ustvrdila je kako je susret s interijerom Umjetničkog paviljona u razdoblju njegove obnove edukativan, ali i emotivni susret. “Raduje nas da imamo priliku pokazati jednu fazu njegove transformacije u kojem se vidi povratak na njegovo ishodište, u njegov montažni karakter. Umjetnički paviljon je simbol naše povijesti umjetnosti, a ujedno i mjesto njezinog stvaranja”, poručila je.

Najavila je kako se završetak radova i otvaranje prve izložbe planira za lipanj 2026. godine.

Kreativna ravnateljica projekta OHZ Dubravka Vrgoč podsjetila je na ovogodišnje tri teme Festivala. Prva je – Revitalizacija arhitektonskog naslijeđa – kojom se želi upoznali građane i turiste sa specifičnim procesom obnove zgrada. Tako posjetitelji, osim Umjetničkog paviljona, imaju mogućnost posjetiti Kuću Kallina, Stambeno-poslovnu zgradu Radovan, Kompleks Instituta Ruđer Bošković, Gimnaziju Tituša Brezovačkog…

Obilazak Umjetničkog paviljona

Druga je tema “Viktor Kovačić”, uz koju vezane dvije važne obljetnice: 150 godina od rođenja i 100 godina od smrti tog arhitekta koji se smatra ocem moderne hrvatske arhitekture. U sklopu te cjeline predviđen je obilazak Palače Zagrebačke burze za robu i vrednote, Crkve sv. Blaža, Stambene zgrade Oršić-Divković, Kuće Frank, Kuće Slavex…

Treća je tema Urbane cjeline kroz koju će se predstaviti dijelovi grada poput Cvjetnog naselja, Grada mladih, “Malog Vatikana”, Voćarskog naselja….

Prijave popunjene u tri dana

Festival Open House Zagreb organiziran je u partnerstvu s Turističkom zajednicom grada Zagreba, a prijave su bile obavezne putem internetske stranice Festivala.

Izvršna ravnateljica OHZ-a Tomislava Blatnik istaknula je za točkunai.hr kako su prijave popunjene u nešto manje od tri dana. Dodala je kako se planira da će do nedjelje, 20. listopada, oko 2.000 građana posjetiti 41 lokaciju u 85 predviđenih termina.

Zatvaranje Festivala održat će se u nedjelju na Agronomskom fakultetu u Zagrebu.

Podsjetimo, prošlogodišnje prvo izdanje Festivala omogućilo je da kroz 75 termina više od 1.400 građana posjeti 35 arhitektonskih objekata.

Open House Zagreb: Unutrašnjost Umjetničkog paviljona
Open House Zagreb: Unutrašnjost Umjetničkog paviljona