Privatne tvrtke okosnica su europskog gospodarstva. U dobrom su stanju i rastu fokusirajući se na domaća tržišta, jačajući svoje uslužne i proozvodne portfelje te digitalizaciju. Unatoč općenito pozitivnom stavu, privatni poduzetnici su zabrinuti zbog nekoliko stavki koje mogu negativno utjecati na očekivani rast, navodi se u PwC-ovom istraživnju o privatnom poduzetnštvu u europskim državama.
Privatni poduzetnici smatraju regulativu i birokraciju u svojim domaćim gospodarstvima većom prijetnjom razvoju svojih tvrtki nego regulativu i birokraciju na razini Europske unije. U PwC-ovom istraživanju, koje je obuhvatilo 2447 tvrtki iz 31 europske zemlje, 39 posto ispitanika zabrinuto je zbog domaće birokracija dok ih približno 29 posto smatra da je problem birokracija Europske unije.
U Italiji, gdje su izbore dobile euroskeptične stranke i stranke koje se protive establišmentu, čak 49 posto ispitanih poduzetnika problem vidi u domaćoj birokraciji, naprema 20 posto onih koji problem vide u briselskoj birokraciji.
“Najupečatljiviji nalaz našeg istraživanja je da, iako se često percipira da poslovnu inicijativu guše regulatorne i birokratske intervencije institucija EU-a te tako sputavaju tvrtke u razvoju, većina privatnih poduzetnika stvari vidi malo drugačije. Većina poduzetika veću prijetnju razvoju svojih tvrtku vidi u domaćoj birokracije nego u birokraciji EU-a.
Ovakav nalaz mogao bi otrijezniti mnoge nacionalne vlade. One bi morale činiti mnogo više kako bi zadobile povjerenje privatnih tvrtki na području pod njihovom nadležnošću, počevši od rješavanja birokracije, ali i troškova usklađivanja s propisima“, rekao je Mark Smith, PwC-ov direktor za razvoj usluga u regiji EMEA.
Nedostatak vještina
No, europske poduzetnike najviše brine nedostatak vještina koji ih ograničava prilikom zapošljavanja talentiranih ljudi koji mogu doprinijeti rastu njihovih tvrtki. Nedostatak vještina europskom gospodarstvu samo na razini privatnog sektora donosi godišnji gubitak prihoda od 324 milijarde eura, procjenjuju analitičari PwC-a. To je približno jednako zbroju godišnjeg BDP-a Portugala, Mađarske i Hrvatske.
“Nedostatak vještina u Europi strukturni je problem, a tržište rada se steže u vrijeme kad privatne tvrtke žele više ulagati i angažirati više kvalificiranih zaposlenika kako bi im poslovanje raslo. Dostupnost kvalificiranih radnika ovisi o čimbenicima kao što su slobodno kretanje radne snage i obrazovni sustavi koji osiguravaju diplomantima odgovarajuće kvalifikacije. Dijalog između obrazovnih vlasti, poslodavaca i zaposlenika ključan je za usklađivanje zahtjeva privatnih i drugih tvrtki s očekivanjima društva i kvalifikacijama diplomanata”, prokomentirao je Mark Smith. “To će postajati sve hitnije, budući da potražnja za kvalificiranim zaposlenicima raste i privatne tvrtke više ulažu u digitalne tehnologije za koje su potrebne prave vještine kako bi postale konkurentnije.“
Europski privatni poduzetnici u cjelini su optimističniji nego što si bili ranije. Uvjereni su da mogu rasti na domaćim tržištima ako se usredotoče na kupce i usvajanje digitalnih tehnologija. Srednje velike tvrtke (koje se definiraju kao tvrtke s godišnjim prihodima između 50 i 100 milijuna eura) najoptimističnije su među tvrtkama obuhvaćenim uzorkom PwC-a.
Međutim, digitalizaciju kao prioritet spomenulo je samo 31 posto europskih privatnih poduzetnika. To pokazuje da mnogi od njih još uvijek podcjenjuju utjecaj digitalna budućnosti na njihovo poslovanje i podcjenjuju njezin potencijal, navodi u zaključku PwC.
U izvješču se također napominje da postoji neizvjesnost oko utjecaja Brexita na poslovanje jer Velika Britanija je značajno tržište za veliki broj eupskih privatnih tvrtki.
Također, kiber rizici su jako potcjenjeni, upozorava se u izvješću koje je dostupno na internetskim stranicama PwC-a.