Udruga Glas poduzetnika izabrala novo vodstvo

Na izbornoj skupštini udruge Glas poduzetnika održanoj 6. studenoga, nakon četiri godine i dva mandata na čelu Udruge, Hrvoje Bujas je prepustio mjesto predsjednika profesoru Borisu Podobniku, koji će obnašati tu dužnost iduće dvije godine

30
Boris Podobnik
Predsjednik Udruge Glas poduzetnika Boris Podobnik (u sredini) sa zamjenicima - Brunom Samardžićem i Lanom Šiljeg

Na izbornoj skupštini Udruge Glas poduzetnika, održanoj 6. studenoga, nakon četiri godine i dva mandata na čelu Udruge Hrvoje Bujas prepustio je mjesto predsjednika profesoru Borisu Podobniku, koji će obnašati tu dužnost u iduće dvije godine.

Boris Podobnik, poznat kao prodekan Zagrebačke škole ekonomije i managementa te profesor na Građevinskom fakultetu Sveučilišta u Rijeci, u Glasu poduzetnika dokazao se kao član Nadzornog odbora i predsjednik Zadruge Glas poduzetnika, koja podupire zajednički tržišni nastup članova Udruge. S doktoratom iz fizike i postdoktorskim iskustvom na Sveučilištu u Bostonu, Podobnik donosi bogato iskustvo i nove perspektive vodećoj udruzi poduzetnika u Hrvatskoj.

Na funkcije zamjenika predsjednika izabrani su Lana Šiljeg, osnivačica škole stranih jezika WestEnd, i Bruno Samardžić, suosnivač tvrtke AltiBiz. Kao predstavnici nove generacije poduzetnika Lana Šiljeg i Bruno Samardžić dat će važan doprinos u promicanju uvjeta za zdravu poduzetničku klimu.

Bivši predsjednik Hrvoje Bujas ostaje aktivno djelovati u Udruzi kao član Upravnog odbora.

Udruga Glas poduzetnika osnovana je u travnju 2020. godine i danas predstavlja više od 20.200 mikro, malih i srednjih poduzetnika u Hrvatskoj, a Udrugu podržava više od 250.000 građana Hrvatske. Glas poduzetnika je najbrojnija i najutjecajnija nezavisna udruga poduzetnika u Hrvatskoj.

Novo vodstvo UGP-a najavilo je nastavak borbe za bolju poduzetničku klimu u Hrvatskoj. Na skupštini su istaknuti ključni ciljevi kojima će se UGP intenzivno baviti u nadolazećem razdoblju, a među prioritetima je povećanje praga za ulazak u sustav PDV-a s dosadašnjih 40.000 eura na 70.000 eura. Također, zalažu se za smanjenje PDV-a na ugostiteljske, frizerske i kozmetičke usluge na 13 %, kao i za dodatno smanjenje PDV-a na proizvodnju hrane na 5 %.

Jedan od značajnih ciljeva je neoporezivanje reinvestirane dobiti, čime bi se poduzetnicima omogućilo da više ulažu u svoje poslovanje. Nadalje, traži se smanjenje parafiskalnih nameta koji su dodatno financijsko opterećenje za brojne tvrtke i obrte, kao i ukidanje posebnog poreza na kavu.

Jedna od najvećih borbi za poduzetnike je i zabrana rada nedjeljom zbog koje UGP traži redefiniranje Zakona o trgovini, kako zakonski okviri ne bi ograničavali i diskriminirali poduzetničke slobode.

“Naša je misija u sljedeće dvije godine rapidno povećati robusnost malih i srednje velikih firmi. Mi smatramo da je borba za jače malo i srednje poduzetništvo čin domoljublja jer u tim firmama su odreda naši hrvatski poduzetnici. Štiteći malo i srednje poduzetništvo i dajući konstruktivne kritike vladi i lokalnoj samoupravi mi u konačnici činimo Hrvatsku boljim mjestom za život i poduzetništvo”, poručuju iz Udruge Glas poduzetnika.