Tvrtka INsig2 potpisala je s Uredom Europske komisije za borbu protiv prijevara (OLAF) četverogodišnji ugovor za edukaciju europskih istražitelja u području digitalne forenzike.
Zagrebačka je tvtka jedan od svjetskih lidera u pružanju usluga iz domene digitalne forenzike. Projekt se financira iz programa Unije za borbu protiv prijevara (Union Anti-Fraud Programme – UAFP). Ugovor je vrijedan 7 milijuna eura.
Javni međunarodni natječaj OLAF-a osvojio je konzorcij predvođen INsig2, a čine ga još riječki Ventex i zagrebački TMD Travel.
INsig2 će tako ponovno organizirati i provesti edukacijske treninge iz područja digitalne forenzike i i operativno kriminalističke analitike za policijske istražitelje iz zemalja članica Europske unije, ali i iz drugih država cijeloga svijeta u kojima EU financira projekte.
Detaljan program obuke
Program edukacije obuhvatit će širok spektar područja digitalne forenzike, uključujući digitalne istrage Windows, Mac i Linux računala, mobilnih i pametnih telefona, forenziku mreža, internet forenziku, forenziku dronova, analizu kriptiranih podataka, osnove kriminalističko-operativne analitike, analizu i sprječavanje financijskih prevara, big data analitiku i open source intelligence.
Edukacije bi trebale započeti u studenome ove godine, a održavat će se u različitim zemljama članicama Europske unije.
INsig2 je s partnerima zadužen za kompletno opremanje učionica, organizaciju smještaja i putovanja polaznika te realizaciju samih treninga.
Prepoznata kvaliteta tvtke INsig2
“Ovo je naš treći ugovor ovog tipa. Prvi smo dobili 2013. godine, a drugi 2018. godine“, istaknuo je direktor INsig2-a Goran Oparnica. “Edukaciju provode prvenstveno naši zaposlenici, stručnjaci iz Hrvatske, ali za određena specifična područja angažiramo stručnjake iz cijeloga svijeta”, pojasnio je Oparnica i dodao kako je njihova posvećenost izvrsnosti i kontinuiranom unapređenju vještina istražitelja prepoznata i cijenjena, što im omogućuje daljnji rast.
Kroz dva prethodna ugovora, na edukacijama je sudjelovalo oko 2.000 istražitelja iz 50-tak zemalja.
Podsjetimo, INsig2 poslovao je u sastavu IN2 Grupe dok je bila u vlasništvu Ante Mandića, no i tada je bila prilično neovisna u usporedbi s drugim članicama grupe. Prije prodaje IN2 grupe kanadskom Constellation Softwareu izdvojila se u posebno društvo koje je ostalo u Mandićevu vlasništvu.