Devet savjeta za pronalaženje posla nakon 50-e

Iako se i dalje često susrećemo s diskriminacijom prema dobi na tržištu rada, primjećuje se pomak, čak i u Hrvatskoj. Poslodavci postupno shvaćaju da imaju koristi od zapošljavanja osoba iznad 50-e godine.

165
Zapošljavanje starijih od 50 godina
Ilustracija: Pexels

Kažu da su godine samo broj. Ali ako tražite posao u starijoj dobi, to može biti otegotna okolnost. Svaki treći radnik stariji od 50 godina kaže da je doživio dobnu diskriminaciju prilikom potrage za novim radnim mjestom. A dvije trećine osjetilo je diskriminaciju u radnom okruženju.

Prema podatcima Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, radnici stariji od 55 godina najviše su obuhvaćeni kolektivnim viškovima, s malim šansama za ponovno zapošljavanje. Potaknuti pogrešnom percepcijom da se s godinama učinak pogoršava, a kapacitet smanjuje, od starijih zaposlenika se očekuje da tiho odu i prepuste prostor mlađima.

Ipak, polako se razvija svijest da se isplati zaposliti starije radnike. Osim što radne snage sve više nedostaje, dio poslodavaca se neslužbeno žali da mlađi radnici ne pokazuju pretjeranu lojalnost tvrtki za koju rade, da su spremni mijenjati poslove “kao košulje”, čak i samo za simboličnu povišicu, da mnogi ne pokazuju velik interes da steknu nova znanja te da u prvi plan, umjesto interesa tvrtke, stavljaju svoje interese, piše Euractiv.

Situacija se polako počinje mijenjati i u Hrvatskoj, iako je dobna diskriminacija još uvijek vrlo raširena.

S godinama dolazi iskustvo. A iskustvo je tvrtkama očajnički potrebno jer žele smanjiti broj zaposlenih, a pritom zadržati učinkovitost. Portal Fast Company ponudio je nekoliko savjeta kako kandidati starije životne dobi mogu prikazati svoje vještine i pokazati svoje prednosti kako bi se istaknuli na tržištu rada.

1. Izgradite svoj osobni brend online

Korištenje društvenih mreža možda neće doći prirodno, ali danas, u 2024., to je ključno za pronalaženje posla. Ažuriran i dosljedan profil na raznim platformama može privući pozornost potencijalnih poslodavaca i regrutera.

Najprije ažurirajte LinkedIn profil kako biste prikazali svoje bogato iskustvo i postignuća, a zatim osigurajte da su vaši profili na drugim platformama usklađeni s vašim profesionalnim identitetom.

Pretpostavite da će sve što objavite na internetu vidjeti menadžeri za zapošljavanje, stoga izbrišite sav sadržaj koji bi mogao omesti vaše traženje posla i pazite što objavljujete. Ako ne možete naći vremena za upravljanje svojim profilima između prijava i intervjua, alati umjetne inteligencije i platforme za upravljanje društvenim medijima mogu vam pomoći i smanjiti opterećenje.

2. Iskustvo je vaša prednost – iskoristite ga

Možda osjećate da ste u nepovoljnijem položaju zbog svojih godina, što će se nedvojbeno pokazati i na razgovorima za posao i dok pregovarate o uvjetima zaposlenja. To nije način da dobijete posao – barem ne posao koji ćete voljeti.

U stvarnosti, vaše godine i iskustvo koje nudite su vaša prednost: ponašajte se i predstavite se na razgovorima u skladu s tim. Pozicionirajte se kao iskusni profesionalac koji u svoju ulogu može unijeti jedinstvene perspektive, sposobnosti rješavanja problema i dubinsko poznavanje industrije.

3. Uzmite u obzir dodanu vrijednost koju donosite

Ako zapošljavate i ispred sebe imate dva slično izvrsna kandidata, koga biste odabrali: onoga koji može obaviti posao i ništa više, ili onoga koji dolazi sa svim vrstama dodatne vrijednosti?

Nakon što dogovorite intervju, razmislite što možete ponuditi, a drugi ne mogu. Možda je to sposobnost mentoriranja mlađih kolega koji tek počinju raditi na terenu, desetljeća iskustva u korištenju mekih vještina ili “crna knjižica” puna kontakata koji bi bili iznimno korisni vašem budućem poslodavcu.

4. Ne prihvaćajte diskriminaciju

Gotovo polovica svih starijih radnika iskusila je diskriminaciju zbog dobi na radnom mjestu. Zabrana diskriminacije u hrvatskom pravnom sustavu je ustavna kategorija, a Republika Hrvatska je ulaskom u Europsku uniju usvojila europski antidiskriminacijski zakonodavni okvir, koji se smatra jednim od najnaprednijih u svijetu.

Zakoni koji reguliraju diskriminaciju su Zakon o radu, Zakon o suzbijanju diskriminacije i Zakon o ravnopravnosti spolova.

Unatoč sofisticiranim zakonima dosadašnja istraživanja pokazuju kako gotovo trećina poslodavaca, te nešto više od polovine nezaposlenih ne razumije pojam diskriminacija, a trećina i nezaposlenih i poslodavaca uopće ne zna je li diskriminacija zakonom kažnjiva ili nije.

Pročitajte svoja prava kako biste mogli prepoznati zlostavljanje i reagirati na odgovarajući način. To će vas zaštititi tijekom procesa zapošljavanja i informirati vas o koracima koje trebate poduzeti ako smatrate da ste diskriminirani.

5. Budite tehnički potkovani

Mladi su odrasli s tehnologijom i često se pretpostavlja da posjeduju jače digitalne vještine od starijih kandidata. Prikazujući svoju vještinu u radu s tehnologijom, možete trenutno poništiti pretpostavke i predrasude o svojoj tehnološkoj kompetenciji. Poznavanje tehnologije postavlja vas kao konkurentnog kandidata koji može parirati ili premašiti digitalne sposobnosti mlađih kandidata. Osim toga, pokazuje vašu sposobnost prilagodbe i učenja novih vještina.

Ali prije nego što počnete učiti softver specifičan za industriju, provjerite snalazite li se u platformama za videopozive kao što je Zoom: budući da se mnogi intervjui danas odvijaju online, nećete ostaviti dobar prvi dojam ako zaboravite kako uključiti mikrofon ili kameru.

6. Osvježite svoj životopis

Ponekad nas naše karijere mogu odvesti neobičnim i neočekivanim putevima. Iako će vam ta iskustva dobro poslužiti na radnom mjestu, najbolje je prilagoditi svoj životopis tako da istakne specifične vještine, postignuća i iskustva koja su najrelevantnija za radno mjesto za koje želite kandidirati.

Važno je da prikažete sve nedavne vještine koje ste stekli i obuku koju ste završili kako biste pokazali svoju predanost kontinuiranom učenju i profesionalnom razvoju.

Osim toga, formati životopisa i ukusi se mijenjaju s vremenom, stoga budite u toku s trenutnim standardima i trendovima.

7. Potražite poslodavce prilagođene godinama

Nažalost, dobna predrasuda nije neuobičajena na tržištu rada. Iako mnoge tvrtke naporno rade na uklanjanju stigme, to je još uvijek u tijeku. Zastarjeli poslodavci koji malo mare za inkluzivnost nisu vrijedni vašeg vremena.

Istražite tvrtke s reputacijom prijateljski nastrojenom prema starijima ili one s politikama podrške starijim radnicima – one s iskustvom u prekvalifikaciji i promicanju starijih zaposlenika, umjesto da ih pod geslom “svi su zamjenjivi” bacaju na otpad kao komad zastarjelog uredskog namještaja.

8. Iskoristite svoju mrežu

Preporuka iz pouzdanog izvora čini provjeru puno lakšom za regrutere ili menadžere za zapošljavanje, stoga iskoristite svoje profesionalne kontakte i raspitajte se o otvorenim pozicijama u njihovim tvrtkama.

Ali morate graditi i nove veze: posjećujte događaje u industriji, pridružite se online forumima i koristite svoje ažurirane profile na društvenim mrežama za povezivanje s profesionalcima u svom području. Često se dobivanje posla svodi na to koga poznajete, pa što je vaša mreža šira, veće su vam šanse.

9. Pripremite se za intervju

Ako je prošlo dosta vremena otkako ste prošli kroz proces intervjua, tretirajte ga kao da vam je prvi. Pregledajte pitanja za vježbu i izradite odgovore zajedno sa stvarnim primjerima iz vašeg prethodnog rada, a zatim se posvetite prezentaciji svojih vještina.

Imperativ je da ne upadnete u zamku podcjenjivanja sebe i fokusiranja na vještine koje nemate: imate više iskustva od većine, stoga nemojte biti skromni. Povjerenje je ključno da biste uvjerili menadžera za zapošljavanje kako ste vi idealan kandidat.