Kako postaviti prava pitanja da biste riješili problem

Ako ste dosegli prijelomnu točku u karijeri, nezadovoljni ste svojim poslom ili ste frustrirani vođenjem tima, opustite se i postavite si ova pitanja

100
postavljanje pravih pitanja
Ilustracija Pixabay

Lako je nešto prihvatiti zdravo za gotovo ako je to svakodnevni dio vašeg posla. Postavljanje pitanja, na primjer, toliko je utkano u novinarski posao da mnogi profesionalni novinari o tome vjerojatno uopće ne razmišljaju.

“Ali samo zato što je riječ o vještini koja je neophodna za obavljanje našeg posla, to ne znači da smo u tome vješti onoliko koliko bismo mogli biti”, piše Lydia Dishman, urednica na portalu Fast Company.

Dishman se prisjetila kako je prije nekoliko godina intervjuirala novinarskog veterana, voditelja NBC-jevih Nightly News (Noćnih vijesti) Toma Brokawa. Od njega je naučila kako se postavljaju pitanja da bismo dobili informativnije odgovore. “Nastojim predvidjeti odgovor i pokušavam ih u tom trenutku odvratiti od klišea”, rekao je Brokaw.

Još jednu stvar treba uzeti u obzir. Vještina postavljanja pitanja drugima ne čini vas automatski sposobnima za, ponekad izazovan i neophodan zadatak, preispitivanja samog sebe. Ovo je posebno važno kad ste pod stresom i nesretni, ili se nalazite na prekretnici u karijeri. Stoga vrijedi ponovno razmotriti kako postavljati bolja pitanja, kao i naučiti koja pitanja treba postaviti ovisno o okolnostima.

Postavljajte pitanja kako biste pomogli sebi

Recimo da imate problema sa spavanjem. Razlozi mogu biti brojni. Postoje neka jednostavna pitanja koja treba postaviti kako biste lakše odredili uzrok nesanice. Na primjer, gdje ostavljate telefon noću? Ili pitanja vezana uz stres i nezadovoljstvo na poslu, što bi također moglo utjecati na vaš san.

Jedan od najvažnijih trenutaka da si postavite teška pitanja je kada vam vaš negativni unutarnji glas govori da to nikako ne smijete učiniti. Zapitajte se “Zašto se tako osjećam?”, “Zašto ovako reagiram?”, kaže Kim Christfort. Ona je glavna voditeljica inovacija i nacionalna izvršna direktorica Deloitte Greenhousea Experiencea, programa koji kombinira biheviorističku znanost, analitiku, tehnologiju i facilitaciju kako bi probio tradicionalne metode rješavanja problema. “Je li problem u samoj ideji? Je li ideja presmiona? Ili baš suprotno? Je li problem što smo to radili već milijun puta, i zapravo uopće nije riječ o nečem novom?”

Drugi važan trenutak da preispitate sami sebe je kada razmišljate o velikoj promjeni u karijeri. To je trenutak kada bi bilo dobro zapitati se: “Tražim li samo izlaz ili želim učiniti nešto konkretno?”. Ako je odgovor nejasan, ako ste samo znatiželjni da istražite mogućnosti nove pozicije, profesije ili obrazovanja, nastavite se preispitivati kako biste utvrdili želite li pomicati granice, tražite li jači osjećaj svrhe u svom radu ili se želite uskladiti sa svojim uvjerenjima.

Postavljajte pitanja kako biste odredili svoj sljedeći potez

Ako imate aspiracije da postanete vođa, također je važno da si postavljate pitanja. Ona mogu varirati od osnovnih (poput “Učim li brzo?”) do složenijih (poput “Mogu li izvući najbolje iz drugih?” ili “Imam li jasnu viziju onoga što želim postići?”).

“Što treba učiniti?; Što se može učiniti?; Koliko ja mogu učiniti?” tri su osnovna pitanja za procjenu jeste li sposobni biti nadahnuti vođa, kaže suradnik portala Fast Company Yonason Goldson. “To ide ruku pod ruku s etičkim načinom razmišljanja koji ne postavlja pitanje je li nešto legalno, već je li ispravno; ne kako se mogu izvući, nego kakva bih osoba trebao biti”, piše Goldson.

Ipak, budite oprezni, opominje Kelly Campbell, instruktorica liderskih vještina i suradnica portala Fast Company. Zapitajte se: “Pokušavam li pridobiti pažnju i prihvaćanje kroz pomaganje drugima, rješavanje tuđih problema ili dijeljenje komplimenata u očajničkom nastojanju da se dobijete odobravanje drugih?”. Campbell tumači kako lideri koji ugađaju ljudima mogu nesvjesno nastaviti koristiti te taktike u nadi da će biti prihvaćeni, posebno od onih kojima upravljaju.

Postavljajte pitanja kako biste bolje upravljali timovima

Nakon što odlučite da želite inspirirati druge i sigurni ste da ne podilazite zaposlenicima, vrijeme je da se upoznate s pet specifičnih pitanja.

Kognitivni znanstvenik i suradnik portala Fast Company Art Markman predlaže svakom menadžeru da ta pitanja postavi barem u redovitom kvartalnom izvješću kako bi provjerio zadovoljstvo i posvećenost zaposlenika.

Počnite s: “Kako si?”. Važno je izdvojiti vrijeme da čujete cijeli odgovor, upozorava Markman, a ne samo refleksivni odgovor: “Dobro, hvala”. I ne zaboravite pitati zaposlenike “Što mislite da biste trebali znati kako biste bolje obavljali svoj posao”.

No, u izravnom razgovoru jedan na jedan ne možete samo ispunjavati kućice kvačicama nakon što postavite pitanje. Dobar vođa potiče svoje ljude. David Weekly, voditelj Capital One Laba, primjećuje da članovi tima često ni ne pokušavaju riješiti probleme koji se ne uklapaju u opis njihova posla.

Kako bi se potaknulo fleksibilnije i kreativnije razmišljanje, Weekly predlaže postavljanje dva pitanja: “Doprinose li vaši postupci ostvarenju vaših ciljeva?” i “Kako frustraciju možete pretvoriti u pozitivnu aktivnost?”.

Menadžeri često zaglave u upravljanju umjesto da osnaže članove tima da budu aktivniji i preuzmu inicijativu. Prečac do delegiranja poslova je postaviti si tri ključna pitanja, počevši s: “Kakav ću rezultat vidjeti kada posao bude obavljen?”. Ovo je izvrsno pitanje koje vam može mnogo pomoći bez obzira na to u kojoj se fazi svog profesionalnog života nalazite.